Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Jawa 500 OHV - další krásný motocykl opouští Restaurátorskou dílnu

Jawa 500 OHV - další krásný motocykl opouští Restaurátorskou dílnu
Pátým motocyklem, který opouští Restaurátorskou dílnu, je sběratelsky velmi zajímavá Jawa 500 OHV, vyráběná v letech 1929 - 1931.

Další postupný cíl Restaurátorské dílny na Katedře konstruování byl úspěšně splněn a nastal čas se výsledkem roční mravenčí práce také pochlubit. Představení již pátého zrekonstruovaného motocyklu se koná dne 2. dubna 2024 od 10:00 hodin v prostorách Restaurátorské dílny.

Také pátá práce Restaurátorské dílny se zaměřila na domácí produkci, konkrétně pak na motocykl Jawa 500 OHV. Ten byl vlastně prvním motocyklem nově vzniklé značky Jawa podnikatele Ing. Františka Janečka a vyráběl se na základě zakoupené licence  motocyklu Wanderer 500 v letech 1929 - 1931.

Podle výrobního čísla byl tento konkrétní motocykl vyroben někdy v roce 1931 a restaurátorské práce byly zaměřeny zejména na doplnění chybějících součásti a také na uvedení motocyklu do provozuschopného stavu. Není tajemstvím, že byla dlouze diskutována otázka červeného lakování, se kterým se motocykl dostal na dílnu. Toto neodpovídalo dobovému provedení, ale nakonec bylo rozhodnuto do povrchové úpravy již dále nezasahovat. Naopak třešničkou na dortu je výsledek výroby a lakování celého předního blatníku.

A co nás čeká dále? Pro nejbližší měsíce už máme jasno a v Restaurátorské dílně je „zaparkován“ anglický motocykl AJS 500 OHV z roku 1929.

Vloženo: 19. 3. 2024
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 340 - Katedra konstruování
Zpět