Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Epizody univerzitního podcastu Science is calling s hosty z Fakulty strojní.

Cesty moderátory tentokrát vedly do laboratoře týmu RoverOva. Co si vlastně představit pod pojmem rover, co obnáší práce týmu a co je v budoucnu čeká?

S Lukášem Kudrnou podíváme na restaurování motorek. Před nedávnem totiž Restaurátorská dílna představila již čtvrtý zrestaurovaný motocykl: ČZ 150c z roku 1950. Co bylo nejnáročnější?

Jaká je historie studentské formule na VŠB-TUO a jaké jsou plány na rok 2023? Zdeňka Peteru, jednoho ze členů, vyzpovídal moderátor Lukáš Kmin Janečka.

Co je vlastně robot, jak vlastně vypadá a podobá se člověku? V podcastu odpovídali Aleš Vysocký a Robert Pastor z Katedry robotiky.

Budeme jednou žít v domech, které si vytiskneme na 3D tiskárnách, anebo jezdit v takových autech? V Centru 3D tisku Protolab už vytiskli funkční koloběžku, na začátku pandemie ve velkém tiskli štíty. O 3D tisku a jeho budoucnosti se povídal doc. Ing. Marek Pagáč, Ph.D. z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie.

Pro spoustu studentů technických vysokých škol je matematika velkým strašákem. Univerzita má pro své studenty řešení v podobě Math Support Centre. Jeho tutoři pomáhají studentům překlenout rozdíly mezi úrovní znalostí ze SŠ a úrovní, kterou požadují na fakultách.

Nejen o restaurátorství motorek s Lukášem Kudrnou.

Podcast Science is calling je dostupný na platformách:

Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Anchor.fm | YouTube

Zástupci Fakulty strojní jako hosté dalších podcastů.

ROBOTY 2023

Speciální epizoda z konference ROBOTY 2023, kde proběhla prémiová diskuze hostů z akademického prostředí. Moderátor Lukáš Smelík společně s hosty probíral nejen vize v robotice v dlouhodobém měřítku, ale také tenčící se počet zájemců o technické obory, transfer vědomostí do praxe a řadou dalších klíčových témat spolupráce mezi akademickou a průmyslovou obcí.

MM Průmyslové spektrum

Společně s našimi hosty, rektory a děkany technických univerzit, hledáme skutečné postavení a poslání univerzity ve vztahu k vývoji konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky a společnosti jako takové. V této epizodě hovoříme s profesorem Robertem Čepem, děkanem Fakulty strojní VŠB-TUO.