Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Zahraniční pobyty studentů jsou realizovány nejčastěji v programech Erasmus+ a Stipendia VŠB-TUO.


Víte, že...

... vám i fakulta poskytne další mimořádné stipendium na studium v zahraničí? Více se dozvíte tady.

erasmus.png

Erasmus+

Stipendium VŠB-TUO

Další info v InNETu

Podmínky pro získání mimořádného stipendia

Zkušenosti studentů
Magda v Dánsku

Ahoj! Jmenuju se Magda a za normálních okolností bych teď začínala svůj třetí ročník tady v porubském kampusu. Místo toho jsem se ale rozhodla vyzkoušet studium v zahraničí a strávit semestr v překrásném dánském městě Odense. Místní univerzita se jmenuje University of Southern Denmark. Nabízí nejen studium strojírenství, ale i ekonomie, byznysu, přírodních věd nebo jazyků.

Za pár dní to budou už dva měsíce, co jsem odjela z Česka. Ta nejdůležitější zpráva, kterou pro vás mám, zní: Nelituju! Tolik nových lidí, které poznáte, zážitky, které vás neminou, kultury, které objevíte... Stojí to za to.

📅 Podzim 2022
📰 Jak Magda hodnotí Erasmus?

Lenka ve Finsku

Ahoj, jmenuju se Lenka. Ostravu jsem teď na rok vyměnila za finské město Lappeenranta a Fakultu strojní za studium na místní univerzitě LAB University of Applied Sciences. S tou má naše škola double degree dohodu, což znamená, že teď místo prvního semestru v navazujícím studiu usiluju o finský bakalářský titul. Není tu sice můj obor, ale učitelé nám vycházejí vstříc, abychom mohli pracovat na projektech, o kterých si myslíme, že nám v profesním životě pomůžou.

Mým hlavním cílem je dokázat sama sobě, že všechno zvládnu i v úplně cizím prostředí. Ze začátku to byla velká výzva, ale nelituju. Jsem tu necelé tři měsíce a už teď vím, že si odvezu zážitky na celý život.

📅 Podzim 2022

Dalibor v Kanadě

Zdravím všechny z kanadské Douglas College! Je to spíš humanitně zaměřená univerzita, ale své si tady najdou i studenti technických oborů. Jsem tu už tři měsíce a můžu říct, že to stojí za to. O zážitky není ve Vancouveru nouze – ať už kulturní, sportovní nebo ty v přírodě. Každému, kdo o studiu v zahraničí uvažuje, bych to doporučil všemi deseti!

📅 Podzim 2022
📰 Dalibor o své účasti ve florbalovém turnaji v USA.

Adam a Honza v Portugalsku

Že ve dvou se to lépe táhne, můžou určitě potvrdit Adam s Honzou, kteří zimní semestr tráví v portugalském městě Aveiro. K místní univerzitě a kultuře mají pár postřehů:

První dojmy? Dochvilnost se v Portugalsku nenosí, takže schopnost přijít včas si budeme muset doma znova osvojit. Příjemnou změnou oproti českému systému je styl výuky – ta je vedena spíše formou debat a analýz vědeckých článků. Je tu spousta akcí pro zahraniční studenty, takže o zábavu máme postaráno. Poznali jsme taky nové lidi, místa i kultury. Jsme vděční, že nám škola tohle umožnila. Všechny moc zdravíme a Erasmus rozhodně doporučujeme!

📅 Podzim 2022

Stáž na Madeiře

Z Ostravy až na Madeiru? Proč ne. Zní to jako lákadlo mošnovského letiště, ale je to spíše reklama na zážitky při doktorském studiu.

Inženýři Marek Jadlovec, Jan Výtisk a Jakub Čespiva se na Madeiru vydali, aby se při doktorské stáži naučili pracovat na přístrojích, jako je například jako je Gas chromatography (GC), High-performance liquid chromatography (HPLC) nebo Scanning electron microscopy (SEM).

A krom toho taky samozřejmě poznávají tamní kulturu a krajinu –⁠ třeba nejvyšší horu Pico Ruivo (1862 m. n. m.).

📅 Zima 2022