Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Další účast v soutěži 1000 mil československých a opět úspěch

Další účast v soutěži 1000 mil československých a opět úspěch
Třetí účast vozidla JAWA 600 Minor kolegy Ing. Lukáše Kudrny v prestižní soutěži 1000 mil československých a výsledné umístění jsou dalším úspěchem nejen pro Lukáše samotného.

Novodobá tradice soutěže historických automobilů „1000 mil československých“ na trati z Prahy do Bratislavy a zpět se začala znovu psát od roku 2015 a ani rok 2023 nemohl být výjimkou. Letošního ročníku, konaného ve dnech 14. – 17. června 2023, se napříč kategoriemi účastnilo celkem 116 posádek.

Stejně jako v minulosti nad akcí převzala záštitu řada osobností a státních institucí, ze kterých jmenujme alespoň Ministerstvo kultury ČR (zastoupené p. M. Baxou), Ministerstvo dopravy ČR (zastoupené p. M. Kupkou), městskou část Bratislava-Staré Město (zastoupenou p. M. Vagačem). Nicméně tu správnou vážnost celému podniku dodala záštita prezidentky Slovenské republiky paní Zuzany Čaputové a prezidenta České republiky pana Petra Pavla, kteří tak symbolicky navázali na první ročníky soutěže v letech 1933 až 1935, konané pod záštitou prezidenta T. G. Masaryka.

Soutěž byla již tradičně zahájena ve středu technickou a organizační přejímkou vozidel v Praze, konkrétně před a v budově Autoklubu České republiky v Opletalově ulici, kde startovala také první čtvrteční etapa s cílem v Bratislavě. Potřebné kilometry, resp. míle, pak posádky najely v pátek v okolí Bratislavy (Dlhá, Pezinská Baba, Stupaba, hrad Devín), když itinerář II. etapy čítal 16 stran (z celkových 97). Závěrečná sobotní etapa pak zavedla účastníky k cíli zpět do Prahy před budovu Národního technického muzea.

A jak si vedlo námi sledované želízko v ohni, tedy posádka kolegy a mentora Restaurátorské dílny na Katedře konstruování, FS, VŠB-TUO Lukáše Kudrny s manželkou a navigátorkou Hankou ve vozidle JAWA 600 Minor Roadster z roku 1939? Když do soutěže startujete díky výsledkům z let 2021 a 2022 se startovním číslem 1, nemůžete přijmout známé olympijské heslo Pierra de Coubertina „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“ už jen z toho důvodu, že 1000 mil československých přece není olympiáda. Tak proč se nepostavit na start rovnou s heslem „Když už jsem tady, tak vyhraji“?

Již výše vzpomínaných 97 stran itineráře dává tušit, že soutěž opět nebyla žádnou procházkou růžovým sadem, zvláště pro vozidla vyrobená před rokem 1939, jak určovala pravidla. Za posádku s číslem 1 lze napsat, že odvážného cíle vyhrát bylo dosaženo minimálně z 50%, kdy cinkla nejen medaile, ale dokonce vozidlo dosáhlo na vítězství ve své třídě do 750 ccm, ale v celkovém pořadí z toho bylo s nadsázkou až 4. místo.

Co tedy říci k účasti kolegy Lukáše s manželkou a vozidla JAWA 600 Minor závěrem? Určitě gratulace, ale také se z pohledu k dalšímu ročníku a umístění v celkovém pořadí přímo nabízí upravená hláška z filmu Postřižiny: „Posádko, musíte se více snažit!“.

Vloženo: 22. 6. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 340 - Katedra konstruování
Zpět