Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

Studentský život bych si dal klidně ještě jednou

„Jaký jsem byl student? Spokojený,“ odpovídá Stanislav Honus, vedoucí Katedry energetiky na Fakultě strojní. „Dal bych si to klidně ještě jednou.“ Čerstvému profesorovi prostě akademická půda svědčí.

Co pro vás znamená titul profesor? Je milníkem?

Vnímám jej jako významné uznání vykonané práce ve vědecko-výzkumném a vzdělávacím prostředí. Z pohledu profesního růstu tento titul určitě milníkem je a nese s sebou určité změny, nicméně nemohu říci, že by byly nějak zásadní.

Byla strojařina jasná volba?

V patnácti letech při volbě střední školy určitě ne. Nevěděl jsem, čemu se chci vlastně v životě věnovat. Nakonec jsem strojní směr zvolil a Fakulta strojní pak už byla logickým pokračováním. Toto rozhodnutí považuji za jedno z nejdůležitějších a nejlepších v životě.

Čím to, že si vás nakonec získala právě energetika?

Energetika se vyskytuje v každém odvětví průmyslu, byla a je hojně diskutována na všech úrovních a v budoucnosti tomu nebude jinak. Už jen na naší univerzitě patří energetika mezi klíčové oblasti orientovaného výzkumu v souladu se Strategickým záměrem VŠB-TUO. Vyjma několika kateder se zde energetikou a životním prostředím zabývá několik výzkumných center a řeší se řada velkých projektů s energetikou přímo souvisejících. Z pohledu odborného a výzkumného mám na energetice rád zejména multidisciplinaritu.

Co pro vás znamená věda?

Aplikace nového úhlu pohledu na realitu, jeho interpretace, představení originálních zjištění a z toho vyplývající závěry.

Kdybyste si měl vybrat: věda, nebo výuka?

Velmi mě baví obojí, už jen proto, že obě oblasti spolu v mnohém souvisí. Ale kdybych si měl vybrat, pak by to byla asi věda.

Jaký jste byl student?

Spokojený. Studentský život bych si dal klidně ještě jednou.

Čeho si vážíte na svých studentech?

Zájmu o studium a interakce nad rámec probírané látky.

Co od vás studenti nejčastěji slýchají?

Nevím co nejčastěji, ale mnohdy jim říkám, že daný problém se složitě jen tváří a ve skutečnosti je mnohem jednodušší.

Co byste před nimi nikdy neřekl?

Nikdy bych jim neřekl nic, co by je mohlo jakkoliv demotivovat.

Jaká je Katedra energetiky?

Tradiční, moderní, aktivní, úspěšná, perspektivní a neustále se rozvíjející. Je to především kolektiv lidí, ve kterém má každý své pevné místo, směr a uplatnění.

Našel jste recept na vedení týmu?

Nevím, zda takový recept vůbec existuje. Každopádně je potřebná motivace, soudržnost a lidský, upřímný přistup. Vždy jsem považoval za nutné lidem vytvořit takové prostředí, v němž by pracovali s chutí a nadšením, aby nenastala situace, že by do zaměstnání chodili neradi.

Jako vedoucí katedry jste asi hodně vytížený. Jak nejraději odpočíváte?

Nejraději odpočívám se svou rodinou. Taky mám moc rád film, hudbu a běh v přírodě.

Text: Mgr. Lada Dittrichová

Vloženo: 21. 4. 2023