V Restaurátorské dílně VŠB-TUO opravili už čtvrtý motocykl

Co rok, to jedna opravená motorka. Letos v březnu slaví Restaurátorská dílna VŠB-TUO čtvrté narozeniny a u této příležitosti představuje nejnovější, v pořadí už čtvrtý zrestaurovaný kus – motocykl ČZ 150c z roku 1950.

V Restaurátorské dílně, která funguje pod Fakultou strojní VŠB-TUO, se tentokrát podařilo opravit motocykl ČZ 150c – další ze sbírky Muzea Novojičínska. Model vyráběla Česká zbrojovka Strakonice v letech 1950–1953. „Býval to velmi oblíbený, spolehlivý motocykl s výbornými jízdními vlastnostmi. I proto se vyrobilo více než sto tisíc kusů,“ představuje motorku Lukáš Kudrna, vedoucí Restaurátorské dílny. Konkrétní kus, který zrestaurovali na VŠB-TUO, pochází z prvního roku produkce těchto motocyklů (1950).

„Naše rozhodnutí přispět ke vzniku restaurátorské dílny se i po čtyřech letech od jejího vzniku ukazuje jako opravdu velmi přínosné. Mám radost, že jsme zároveň splnili přání pana Rybičky, který kraji věnoval cennou sbírku historických motocyklů. Při VŠB-TUO vzniklo místo, kde se mladí technici o historické stroje učí od odborníků pečovat. Díky tomu zachováváme historickou hodnotu strojů, které restaurátorskými zásahy navíc získávají vyšší atraktivitu i cenu. Moravskoslezský kraj nabízí celou řadu technických památek a zajímavostí, patří mezi právě i sbírka motocyklů, kterou veřejnosti zpřístupnilo krajské Muzeum Novojičínska. Lidé tak mají možnost prohlédnout si kus technické historie,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Po motocyklu z první poloviny 50. let 20. století se teď restaurátorských zásahů dočká jeden starší kus, a sice Jawa 500 OHV vyráběná v letech 1929–1933. Zajímavostí je, že se s tímto modelem, který byl úplně prvním z produkce Zbrojovky Ing. Františka Janečka, pojí historie vzniku světoznámého názvu Jawa. „Motocykl původně vyráběla německá firma Wanderer, od níž Zbrojovka Ing. Františka Janečka zakoupila licenci. Legendární název Jawa vznikl spojením slov Janeček a Wanderer poté, co se výroby ujali Češi. A z motocyklu Wanderer K500 se stala Jawa 500 OHV,“ vysvětluje Kudrna okolnosti pojící se s výrobou oblíbeného modelu, jenž firma postupem času vylepšovala a měnila co do jízdních vlastností i vzhledu.

Restaurátorská dílna vznikla na VŠB-TUO v roce 2019 za podpory Moravskoslezského kraje. Po modelech Jawa 250, Jawa 250sv a Indian Scout 37 se letos opravy dočkala motorka ČZ 150c. Cílem Restaurátorské dílny je zhodnocovat cennou sbírku citlivými úpravami za pomoci moderních technologií, jako je například reverzní inženýrství, a zároveň zapojit do procesu studenty VŠB-TUO.

Vloženo: 21. 3. 2023
Kategorie:  Tiskové zprávy