Z Dánska domů jen na skok. Jak Magda hodnotí Erasmus?

Pobyt v cizí zemi Magdě Krčmářové učaroval. Studentka třetího ročníku bakalářského studia na Fakultě strojní přijela z dánského Odense plná dojmů, o které se chce podělit a inspirovat spolužáky k výjezdu. „Je to to nejlepší, co můžete během studia udělat,“ vzkazuje.

Cestovat, studovat, objevovat novou kulturu a společnost. Žít v jiné zemi a komunikovat v cizím jazyce. Ať už Erasmus zvažujete na jeden semestr nebo celý rok, Magda jednoznačně doporučuje: udělejte to. „Bylo to nejlepší rozhodnutí mého života. Poznala jsem tolik nových lidí, vyzkoušela jsem si hromadu nových věcí – včetně úplně jiného stylu výuky a rozdílného způsobu komunikace ve společnosti,“ říká.

Magda strávila jeden semestr na University of Southern Denmark (SDU), která nabízí široké spektrum studijních programů, z nichž si studenti mohou vybrat to své. Podle její zkušenosti se v severských zemích více zaměřují na individuální projekty a týmovou práci. „Vyučovací hodiny trvaly dvě až čtyři hodiny, což může znít děsivě, ale dělaly se často přestávky, aby studenti neztráceli pozornost,“ vysvětluje Magda.

Stejně jako naše univerzita i dánská SDU má svou studentskou organizaci ESN (Erasmus Student Network), která zahraničním studentům pomáhá objevovat Dánsko i další severské země. „Pořádají různé aktivity pro studenty a vždy jsou ochotní pomoci. Doporučuju zeptat se na všechno, co vás zajímá,“ radí studentka, podle níž je zvídavost hlavním klíčem k erasmácké spokojenosti.

Vycestovat během studia zkrátka Magda doporučuje všemi deseti. „Není lepší pocit než si dokázat, že se svými zkušenostmi a znalostmi dokážete přežít v cizí zemi. Hranice jsou jen smyšlené,“ říká a jedním dechem dodává, že díky studiu v zahraničí jí nejenže přibyl zajímavý řádek v životopise, navíc si také našla nové přátele po celém světě. „To vám dá možnost znovu vycestovat a třeba se rozhodnout pro další projekty, práci nebo stáže,“ uzavírá Magda, která – třebaže se vrátila dokončit bakalářské studium v programu Energetika a životní prostředí – už uvažuje, že se do Dánska vrátí, aby tam plynule navázala v magisterském studiu.

Vloženo: 20. 2. 2023