Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2024!

Restaurátorské dílně nyní vládnou motocykly československé značky ČZ

Restaurátorské dílně nyní vládnou motocykly československé značky ČZ
Po motocyklu Indian Scout 37 se do Restaurátorské dílny nově nastěhovaly dva motocykly značky ČZ, konkrétně ČZ 98 a ČZ 150c.

Továrna České zbrojovky ve Strakonicích je nedílnou součástí historie výroby motocyklů u nás. Sériová výroba motorových kol byla v tamním závodě zahájena v roce 1932 a výroba prvních strakonických motocyklů pak v roce 1935. Následně nabrala výroba takové tempo, že se značka ČZ stala největším výrobcem jednostopých vozidel v tehdejším Československu.

Je tedy zřejmé, že historické motocykly ČZ zaujímají v mnoha muzeích i soukromých sbírkách významnou pozici, což plně koresponduje s rozhodnutím pracovníků Restaurátorské dílny věnovat se v tomto akademickém roce právě motocyklům této značky. V dílně se tak právě potkávají motocykly ČZ 98 a ČZ 150c.

V případě ČZ 98 se jedná o lehký motocykl s třírychlostní převodovkou v jednom bloku s motorem a řazením rychlostních stupňů pomocí ruční řadicí páky umístěné na nádrži. Motocykl ČZ 150c navazoval na typ ČZ 125 a pyšnil se dvoudobým vzduchem chlazeným motorem, třírychlostní převodovkou a spojkou v olejové lázni. V době svého vzniku představovala stopadesátka ve svě kubatuře světovou špičku a dobový tisk nešetřil její chválou.

Stav, v jakém se oba motocykly dostaly do Restaurátorské dílny, je patný z přiložených fotografií.

Vloženo: 22. 11. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 340 - Katedra konstruování
Zpět