Libor Neuwirth, novodobý Ladislav Špaček z Fakulty strojní VŠB-TUO

Libor Neuwirth je, spolu se svou přítelkyní, autorem instagramového profilu Etiquette for every day, na kterém ho sleduje přes 103 000 lidí.

Krátkými videi nejen Čechy učí, jak mají správně držet skleničku s vínem, čeho se mají vyvarovat při vstupu do restaurace, nebo jaká je etiketa zdravení. Mimo to je také studentem Fakulty strojní VŠB-TUO.

Jak jste se dostal k natáčení videí o etiketě? Co bylo prvním impulsem, proč jste s nimi začal?

Etiketa mě zajímala odjakživa. K pravidlům slušného chování nás rodičové vedli odmalička. Mám rád knihy Ladislava Špačka a velkým motivátorem pro mě je můj starší bratr.

Píšou vám vaši sledující, na jaké téma máte natočit další video?

Píšou a kontaktují nás hodně. Pokud se mi množí stejné dotazy, odpovím hromadně formou Stories, na některé otázky ale nemám čas odpovídat.

Kde sbíráte pro svá videa inspiraci?

Z běžného života. Nedávno nás oslovil jeden časopis, abychom sepsali seznam patnácti největších prohřešků lidí z pohledu etikety. Měli jsme seznam deseti, další už nás nenapadly, ale pak jsme šli s přítelkyní na oběd do restaurace.

S čím mají podle vás Češi největší problém?

Myslím si, že se stolováním. Spousta Čechů například neumí správně držet příbor.

Na Instagramu vás sleduje 103 000 lidí. Považujete se za influencera? Co pro vás počet fanoušků znamená?

Za influencera se rozhodně nepovažuji a ani to slovo nemám rád, nevyvolává ve mně pozitivní pocity. Nicméně si uvědomuji zodpovědnost, kterou s takovou tvorbou máme. A jsem rád, že jsme svými videi oslovili takové množství lidí a rozhodně chci v práci na sociálních sítích pokračovat.

Kde a s kým nejčastěji videa točíte?

Fotím a točím se svou přítelkyní nebo kamarádem. Čtyřicetisekundové video, jeho natočení, střih, apod., nám zabere i pět hodin práce. Příspěvky zveřejňujeme na našem instagramovém profilu každé pondělí. Snažíme se točit hodně mimo Ostravu, kterou už máme zdokumentovanou.

Jste studentem vysoké školy. S jakými prohřešky se setkáváte na chodbách VŠB-TUO nejčastěji?

Prohřešky se týkají zejména oblékání, a to nejen u studentů a studentek, ale i u vyučujících. Pro mě je univerzitní prostředí tradiční, konzervativní a myslím si, že módní výstřelky na univerzitu opravdu nepatří.

Jaké výstřelky máte na mysli?

Přítelkyni se stalo, že na zkoušku přišel pedagog v kraťasech a tílku. Na nohách měl žabky. Občas takto oblečení přijdou i studenti, což není moje osobní zkušenost, o takových situacích nám píšou naši sledující. Stejně tak si myslím, že pokud jde na zkoušku žena, rozhodně by si k šatům neměla brát tenisky. Ani muži si je k obleku neberou.

Uvedu tři situace: první den na vysoké škole, zápočtový a zkouškový týden. Jak se mají studenti při takové příležitosti obléct?

První den na vysoké škole se od středoškolského studentského života liší. Rozhodně nechoďte do školy v tílku a kraťasech, u žen se hodí sukně, kostýmek nebo šaty, muži by měli zvolit kalhoty a alespoň polo tričko. Tričko bez límečku není, z pohledu etikety, společensky vhodné. To se týká i zápočtového týdne. A zkouškové nebo státní závěrečné zkoušky? Oblek a šaty, případně kostýmek. Společenské boty, u žen lodičky s uzavřenou špičkou, silonky.

Jaký obor jste si pro svá studia vybral vy?

Na střední škole jsem studoval mechatroniku a odjakživa mě zajímali roboti. Proto jsem šel po maturitě na VUT v Brně, po roce jsem ale přešel na Fakultu strojní VŠB-TUO, kde jsem úspěšně složil státní závěrečné zkoušky a je ze mě bakalář.

Jak se vám na VŠB-TUO líbí?

Jsem tady velmi spokojený. Líbí se mi osobní přístup pedagogů. Nejsme pro ně jen čísla, látku vysvětlí a rozhodně vás před tabulí neponižují. A osobně všem studentům doporučuji Math Support Centre, které mi pomohlo s matematikou.

Chcete se do budoucna věnovat strojařině, nebo etiketě?

Etiketě. Natáčení videí a vzdělávání lidí v této oblasti mě baví. Nově jsem začal vést také školení obchodní etikety pro firmy,   připravujeme i skripta. Měla by mít maximálně 30 stránek, vyjdou v srpnu.

Dal byste nám nějakou radu, radu nad zlato?

Vždycky přemýšlejte, kam se oblékáte, při jaké příležitosti.

Sledujte profil Etiquette for every day na Instagramu a TikToku.

Vloženo: 5. 1. 2023
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností