Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Na Katedře robotiky slaví další Cenu Wernera von Siemense

Na Katedře robotiky slaví další Cenu Wernera von Siemense
Na Katedře robotiky Fakulty strojní VŠB-TUO měli velký důvod k oslavám. Doktor Stefan Grushko totiž vyhrál prestižní Cenu Wernera von Siemense. V kategorii Průmysl 4.0 se jeho disertační práce umístila na prvním místě.

Svou práci s názvem „Plánování pohybu manipulátoru v dynamickém prostředí při využití informací z RGB-D senzoru“ do soutěže přihlásil loni v srpnu – chvíli poté, co ji úspěšně obhájil a absolvoval s titulem Ph.D. v doktorském studiu. Za tu dobu skoro zapomněl, že přihlášku do prestižního klání podal, o to větší radost ale potom měl. „Rozhodl jsem se, že si svých pět minut slávy užiju,“ usmívá se úspěšný mladý vědec. Stefan Grushko tak svým prvním místem v kategorii Průmysl 4.0 napodobil některé kolegy na katedře, kteří v soutěži uspěli v minulosti. „Témata, kterými se na Katedře robotiky zabýváme, jsou velice aktuální a korespondují s trendy nastolenými v oblasti Průmyslu 4.0,“ myslí si výherce.

V disertační práci se Stefan zabýval otázkou bezpečnosti a efektivity práce v oblasti kolaborativní robotiky. „Mou snahou bylo docílit, aby robot o člověku věděl, byl schopen se mu přizpůsobit. Aby mohl v případě, že pracovník nedopatřením (například rukou) naruší jeho vymezený prostor, změnit svou trajektorii, člověku se vyhnout a pokračovat v práci,“ vysvětluje Stefan Grushko záměr své práce, která myslela i na to, aby člověka upozornila na upravenou trajektorii robota.

Stefan Grushko tak vyvinul speciální systém, resp. taktilní rozhraní v podobě dvou rukavic, které pracovníkovi pomocí vibrací v konkrétním místě naznačí, že se blíží trajektorii robota. „Člověka by nemělo překvapit, že robot změnil trasu a jejich spolupráce by měla fungovat plynuleji,“ upřesňuje Grushko a dodává, že kromě zvýšení bezpečnosti a efektivity na robotizovaném pracovišti by mohl systém přinést i jednu další výhodu. „Noví pracovníci, kteří zatím neví, jak trajektorie robota vypadá, by si mohli snáze zvyknout na jeho pohyb,“ objasňuje.

Systém, který Stefan navrhnul a testoval ve své disertační práci, by tak mohl zabránit přerušování technologického procesu vinou lidské chyby a učinit kolaboraci s roboty bezpečnější. „Veškeré provedené experimenty svědčily o tom, že si uživatel lépe uvědomuje trajektorii robota a cítí se bezpečněji,“ říká Stefan.

Mladý vědec v současné době pokračuje v započatém výzkumu a snaží se vychytat nedostatky, které tato zcela nově navržená technologie zatím vykazuje. „Uvedení nové technologie do praxe – zvlášť v oblasti bezpečnosti – předchází obrovský vývoj, na který jeden člověk ani stačit nemůže. Je před námi ještě dlouhá cesta, než se tak stane,“ uzavírá Stefan Grushko.

 

Text: Mgr. Lada Dittrichová, koordinátorka PR Fakulty strojní

Foto: Archiv soutěže Cena Wernera von Siemense

Vloženo: 21. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět