Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Fakulta strojní na brněnském veletrhu zaujala

Kdyby se lidé u stánku nezastavovali s tváří zahalenou respirátorem, možná bychom ani nepoznali, že je něco jinak. Zájem veřejnosti o 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně byl totiž i přes zhoršující se pandemickou situaci veliký. Přitom až do poslední chvíle visel nad jeho konáním otazník. Naštěstí to dobře dopadlo a Fakulta strojní VŠB-TUO tak mohla na svém stánku přivítat velkou spoustu návštěvníků.

Potenciální uchazeči z řad studentů středních škol, zástupci velkých i menších firem z různých strojírenských odvětví i zahraniční návštěvy. Ti všichni se od pondělí do pátku v druhém listopadovém týdnu zastavili na stánku Fakulty strojní, aby se dozvěděli něco o její činnosti. Vědecké projekty i výsledky práce studentských týmu prezentovalo v Brně pět pracovišť – Institut dopravy, Katedra automatizační techniky a řízení, Katedra konstruování, Katedra robotiky a Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie.

Největší zájem byl už tradičně o motorky – jak o tu závodní s inovativní technologií měnitelné geometrie podvozku, tak o historický motocykl Jawa 350sv, který má za sebou zdařilou práci restaurátorů z řad studentů i zaměstnanců. První jmenovaná navíc skončila na krásném třetím místě v soutěži Zlatá medaile v kategorii Inovace v transportu a logistice.

Mnoho návštěvníků zaujala také koloběžka, kterou vyrobili technologové v Centru 3D tisku Protolab při Fakultě strojní. Koloběžka je 2. generací unikátu, který odborníci vytiskli na 3D tiskárně z korozivzdorné oceli a poté jednotlivé segmenty svařili k sobě. Doslova na dračku šly originální propagační předměty vyrobené v aktuálním čase na malé 3D tiskárně.

Zvláště studenti se pak zajímali o mobilní rover K3P4, se kterým členové týmu RoverOva pravidelně sbírají ocenění v mezinárodních soutěžích. Svou premiéru si na podobné akci odbyly modely aktivního potlačování vibrací a zástupci Katedry automatizace a řízení tak mohli navázat několik slibných kontaktů spolupráce.

Autor textu: Mgr. Lada Poštulková, koordinátorka PR Fakulty strojní VŠB-TUO
Autor fotografie: Ing. Jakub Kotzot, koordinátor PR Fakulty strojní VŠB-TUO