Historie Fakulty strojní se píše od 1. září 1950.
Slavnostní den započal v poledne společným obědem. Odpoledne se už všichni přítomní hosté shromáždili v Univerzitní aule, aby se zúčastnili slavnostního zasedání Vědecké rady VŠB-TUO a Vědecké rady Fakulty strojní. Na programu bylo mimo jiné předávání pamětních medailí Georgia Agricoly třem významným osobnostem, které fakultu obohatily svou dlouholetou prací a myšlenkami.
Na pódium vystoupali profesor Jiří Tůma z Katedry automatizační techniky a řízení i profesor Jozef Pilc ze Strojnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, který ocenění převzal za mnohaletou spolupráci v oblasti výrobní techniky a strojů. Dodatečně pak medaili obdrží docent Kamil Kolarčík za Katedry energetiky, který byl z jednání Vědecké rady omluven.
Děkan Fakulty strojní, profesor Robert Čep předal také zlaté medaile za rozvoj v pedagogické a vědecko-výzkumné oblasti 15 osobnostem z řad dlouholetých zaměstnanců fakulty i odborníkům z partnerských firem a institucí. Po skončení slavnostního ceremoniálu někteří hosté navštívili halu obrábění CPIT TL1 a centrum 3D tisku Protolab. Poté již následoval společenský večer, na němž se všichni přítomní po dlouhé době covidových uzávěr mohli zase vidět a pobavit. Akce se vydařila a my doufáme ve více takových příležitostí k setkání.
Strojírenství se na Vysoké škole báňské v Příbrami vyučovalo již na přelomu 19. a 20. století. Samostatnou strojní fakultu, respektive Vysokou školu strojní se sídlem v Brušperku však zřídil až vládní dekret z 1. září 1950. Její vznik souvisel s potřebou kvalitních odborníků v poválečném rozvíjejícím se strojírenství.
Nově zřízená instituce se ovšem potýkala s nedostatkem pedagogů, kteří museli do Brušperku dojíždět. Rok po založení se proto Vysoká škola strojní sloučila s Vysokou školou báňskou a strojírenství se přestěhovalo do Ostravy, kde už tehdy VŠB sídlila.
Ostravská strojní fakulta se několikrát přejmenovala. Od 50. let minulého století absolventi promovali na Fakultě báňského strojnictví. V roce 1968 dostala instituce jméno Fakulta strojní, kterým se honosí i dnes. V roce 1977 ovšem fakulta získala přízvisko „elektrotechnická“, jež nesla až do roku 1991, kdy vznikla Fakulta elektrotechniky. V současnosti funguje na FS jedenáct kateder, které vychovávají studenty strojírenství, energetiky, dopravy, mechatroniky, letectví a dalších žádaných oborů.
Autor: Mgr. Lada Poštulková, PR koordinátorka Fakulty strojní