Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 1. 6. 2023!

Absolvent Fakulty strojní VŠB-TUO Michal Gloger pomáhá ochrnutým lidem znovu vidět svět z výšky

Absolvent Fakulty strojní VŠB-TUO Michal Gloger pomáhá ochrnutým lidem znovu vidět svět z výšky
Absolvent robotiky Fakulty strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava Michal Gloger vyvinul pomůcku, která pomáhá ochrnutým znovu na nohy. Jak vzpomíná na svá vysokoškolská studia, kam během nich vycestoval a kdy ho napadla myšlenka na vývoj exoskeletu?

Michal Gloger vystudoval robotiku na Fakultě strojní VŠB-TUO. Za jeden z největších benefitů studia považuje možnost vycestovat do zahraničí. Podíval se tak v rámci programu ERASMUS do Finska, kde spolu se spolužáky z jiných koutů světa pracoval na projektech v partnerských firmách. Sám si pak zařídil pobyt v Brazílii a Japonsku.

Praktické zkušenosti získal díky projektům také v Ostravě během doktorského studia. „Škola mi dala do života schopnosti, které využívám každý den – třeba v projektovém řízení nebo při navrhování našich produktů. Dodnes používám postupy, které jsem se na robotice naučil,“ vypráví Michal, zakladatel start-upu MEBSTER, který vyrábí zdravotnické pomůcky pro osoby s tělesným postižením.

Na vývoji konstrukčních řešení a asistivních technologií pracoval Michal už během studií. Soustředil se hlavně na lidi s poraněním míchy, kteří kvůli ochrnutí dolních končetin nemohli chodit. Systém, který Michal a jeho kolegové vymysleli, je pasivní, nemá tudíž žádný pohon. „Když se člověk nakloní mírně dopředu a do strany, přijde krouticí moment, který zhoupne nohu a dotyčný vykročí,“ přibližuje Michal fungování exoskeletu. Systém kráčení a mechanického propojení je navíc kompaktní a cenově dostupný. Firma k jeho výrobě používá hliník vysokých pevnostních tříd. Lehčí, a tudíž i dražší varianta je pak karbonovo-titanová.

 

Kromě pasivního systému kráčení pracuje firma MEBSTER také na aktivní verzi se senzory, ačkoli sám Michal tomu příliš nefandí. „Myslím si, že genialita našeho systému tkví v jednoduchosti a přijatelné ceně. Jakmile do něj začneme implementovat baterie a senzory, budou se zvyšovat nejen náklady, ale i nebezpečí pro uživatele. Naopak spolehlivost půjde rapidně dolů,“ říká Michal.

Pacienti, kterým má aparát pomoci, se musí nejprve v rehabilitačním centru naučit, jak jej používat. Teprve poté, co se s pomůckou naučí chodit, si ji mohou objednat. Firma MEBSTER nabízí produkt ve dvou variantách. „Jedna z nich je univerzální a putuje do zdravotnických center, máme ale verzi i pro konkrétního člověka, kterému aparát individuálně nastavíme,“ vysvětluje Michal.

Firma MEBSTER už aparátů prodala několik. U klientů převažuje nadšení, systém však není pro každého. Člověk musí mít zachovanou funkci horních končetin, a tudíž i dostatečnou sílu v rukou. „Lidé, kteří si aparát vyzkoušeli, si pochvalovali jeho kompaktní, jednoduché a lehké řešení. Byli šťastní, že se postavili na nohy a dívali se na svět z výšky,“ usmívá se Michal Gloger.

Stejně jako mnohým i Michalovi ovlivnila plány rozvoje firmy koronavirová pandemie. „Chtěli jsme se zúčastnit výstav a veletrhů, nicméně covid-19 poznamenal úplně všechno. Je těžké prezentovat produkt, který si lidé potřebují vyzkoušet, v online prostředí,“ krčí Michal rameny. Právě zkušenost je u těchto typů produktů to nejdůležitější. „Investor v nás však vidí budoucnost, a tak máme motivaci pracovat a dál se vyvíjet,“ uzavírá Michal Gloger. Jeho plány zahrnují expanzi do zahraničí, prodej a zdokonalování jejich systému. Nechce, aby firma rostla organicky, ale skokově – lidé jejich systém totiž potřebují teď. 

Vloženo: 25. 2. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět