Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2022!

„Nebojte se jít studovat technický obor,“ radí budoucí strojařka Magda Krčmářová

Vybíráte si vysokou školu, a nemůžete se rozhodnout, jakým směrem se vydáte? Ve výběru vám možná pomůže náš nový seriál, který jsme pro vás připravili ve spolupráci se studenty prvního ročníku naší univerzity. Ve třetím díle našeho seriálu jsme vyzpovídali studentku prvního ročníku Fakulty strojní Magdu Krčmářovou.

Velká část lidí je v dnešní době orientovaná spíše humanitním směrem, Magdu Krčmářovou, studentku 1. ročníku na Fakultě strojní, však vždycky bavila matematika, fyzika a logické myšlení. „Přihlášku jsem si podala na VŠB – Technickou univerzitu Ostrava, zvažovala jsem však i univerzitu v Brně. Postupně jsem objevovala výhody studia v Ostravě a nakonec si přihlášku jinde nepodala,“ vysvětluje na začátek studentka.

Už od základní školy se setkávala s názorem, že jí jdou předměty, na které holky moc nejsou, a které něžnější pohlaví tolik nebaví. „Nikdo mě však od studia technických oborů neodrazoval a já si osobní převahu kluků celkem užívám. Ráda bych, aby se dívky otrkaly a šly do něčeho jiného,“ směje se Magda. „Pokud je ale něco, co lidi stále nepřitahuje, je to přímo Ostrava. Ale osobně se snažím tyto předsudky vyvracet. Když si člověk kolem Vánoc projde Hlavní třídu, nebo když se na podzim projede na sdílených kolech, hned si město víc zamiluje. Teď jen čekám, co mě překvapí na jaře,“ říká Magda. „Za těch pár měsíců, co mám možnost okolí univerzity objevovat, samozřejmě s ohledem na všechna opatření, jsem z průměrné zvědavosti pokročila s Ostravou na celkem dlouhodobý vztah. Jen mě mrzí fakt, že s minulostí špinavého, uhelného města plného smogu se asi bude potýkat ještě dlouho,“ zamýšlí se studentka.

Na kampusu, nacházejícím se v ostravské části Poruba, se jí nejvíce líbí to, že není žádnou napodobeninou, jak je tomu v jiných městech. „Pro většinu fakult je vše na jednom místě. Koleje, menza, knihovna, laboratoře – všechno, co je pro studium a fungování třeba. Škola je navíc přátelské místo. Přijde mi úžasné, jak univerzita studenty motivuje, je s námi v kontaktu, popularizuje nás,“ říká Magda. Zároveň ji těší, že většina kantorů se snaží, aby jejich studenti odešli s opravdovými vědomostmi. „Baví mě většina předmětů, ať už ty nové, technické, které objevuji, aneb ty, které znám a své znalosti si rozšiřuji,“ přibližuje.  Studium na VŠB – Technické univerzitě Ostrava rozhodně doporučuje. Člověk má tady spoustu možností.

Distanční výuku zvládá dobře. „Chybí mi lidský kontakt, vzduch a už jsem se předávkovala modrého světla a ticha,“ směje se.  Magda. „Vím ale, za čím si jdu. Škola není jednostranná záležitost, ale jde o spolupráci studenta a vyučujícího.“ Prezenční výuku nemůže nahradit nic.

Vloženo: 24. 2. 2021
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností