Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Distanční vzdělávání v technice

Distanční vzdělávání v technice
Projekt: Podpora distančních metod v technickém vzdělávání.

Dne 1. 9. 2021 byla započata realizace projektu s názvem „Podpora distančních metod v technickém vzdělávání“, kód žádosti NFP304010AYI2, podpořeného v rámci operačního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020. Vedoucím partnerem projektu je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta strojní, Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie a hlavním přeshraničním partnerem projektu je Žilinská univerzita v Žilině, Strojnícká fakulta. Projekt je zaměřen na vytváření on-line vzdělávacích podpor pro zkvalitnění vzdělávání studentů a pedagogického personálu, a to zaváděním on-line prvků do vzdělávání v technických oborech s vysokým podílem ukázek praktické strojírenské výroby. Zaměření projektu taktéž vede ke kontaktu studentů s významnými zaměstnavateli z Moravskoslezského a Žilinského kraje a napomáhá tak jejich budoucímu uplatnění na trhu práce. Významným přínosem projektu je řešení aktivity úloh z technické praxe, které vedou ke vzájemnému předání zkušeností zapojených cílových skupin.

VŠB – Technická univerzita Ostrava a Žilinská univerzita v Žilině společně reagují na dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných absolventů na trhu práce v oborech strojní výroby a kontroly kvality součástí, současně řešením projektu reagují na potřeby firem Moravskoslezského a Žilinského kraje. Moravskoslezský a Žilinský kraj má dlouhodobou průmyslovou tradici, přesto se potýká s nedostatkem absolventů technických oborů s praktickými zkušenostmi. Stále více firem a výrobních společností se potýkají s nedostatkem vzdělaných a prakticky připravených studentů, absolventů potažmo jejich nových zaměstnanců v konkrétních oblastech automobilového, energetického a důlního průmyslu. Vzhledem k rozvoji průmyslu a zvláště automobilového v obou regionech, je evidována rostoucí poptávka po profesně zdatných a kompetentních pracovnících na trhu práce.

V rámci projektu cíleném na podporu distančních metod v technickém vzdělávání jsou navrženy k realizaci klíčové aktivity (cyklus webinářů, on-line přednášky odborníků z praxe, CASE STUDIES z praxe). Na přípravě a realizaci klíčových aktivit se budou podílet dva vytvořené týmy odborníků, a to tak aby došlo ke vzájemnému propojení obou zapojených vysokých škol a také firem z regionů. Úzká spolupráce zapojených stran a provázanost mezi jednotlivými klíčovými aktivitami povede k zapojení studentů a pedagogického personálu obou vysokých škol do realizace společných aktivit a řešení úloh CASE STUDIES. Tyto aktivity budou mít za úkol přiblížit cílové skupině reálné úlohy řešené ve strojírenské praxi, zapojit studenty a pedagogický personál do jejich řešení, navázat přímý kontakt s významnými zaměstnavateli ve slovensko-českém pohraničí. Více viz webové stránky o projektu.

Text: prof. Ing. et Ing. Mgr. Jana Petrů, Ph.D., vedoucí katedry

Vloženo: 18. 11. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 346 - Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie
Zpět