Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

1000 mil Československých podruhé a ještě úspěšněji

1000 mil Československých podruhé a ještě úspěšněji
Také v roce 2022 na trati soutěže 1000 mil Československých bojoval mentor Restaurátorské dílny FS a kolega z Katedry konstruování, Ing. Lukáš Kudrna s vozem JAWA 600 Minor.

Oficiální plakát letošního ročníku soutěže historických vozidel 1000 mil Československých, konané v termínu 15.-18.6.2022, uvádí, že se jedná o „Soutěž historických vozidel pro opravdové sportsmany“. A je nutno říci, že nejen pro sportsmany, ale také celou řadu krásných dam a dívek, často v dobových kostýmech, jejichž účast dodává podobným soutěžím jistý punc originality.

Ročník 2022 se navíc jel u příležitosti významného jubilea, a to 125. výročí zahájení výroby automobilů v zemích českých. A tomuto významu odpovídal nejen zájem odborné veřejnosti nebo „jen“ obdivovatelů historických vozidel, ale také sponzorů a mediálních partnerů. Bylo potěšitelné, že záštitu nad akcí navíc převzala řada osobností a státních institucí, v čele s p. M. Kupkou (Ministerstvo dopravy), p. M. Baxou (Ministerstvo kultury), pí M. Pekarovou Adamovou (Poslanecká sněmovna ČR), p. K. Ksandrem (Národní technické museum) či pí. Z. Aufrichtovou (městská část Bratislava-Staré Město).

Ale vraťme se k účasti našeho kolegy Lukáše Kudrny, který na trať soutěže vyrazil zase společně s manželkou Hankou na pozici spolujezdce a navigátora (obdivuhodný rodinný počin). Již podle zveřejněného itineráře a profilu bylo zřejmé, že ani v roce 2022 nebude účast v soutěži o žádné pohodě a mávání divákům kolem trati, ale o tvrdé práci. Zvláště pak, když startujete jako vítěz kategorie do 750 ccm z roku 2021 se startovním číslem 1.

Když je však soutěžní vůz JAWA 600 Minor Roadster z roku 1939 vzorně připraven a posádka to umí a spolupracuje, pak se výsledek nutně dostaví. Sice se nepodařilo zopakovat vítězství ve třídě do 750 ccm, ale celkové 2. místo v absolutním pořadí soutěže je super výsledek, který loňský úspěch výrazně předčí. A to k tomu místu prvnímu chyběl pověstný chlup, resp. 43 trestných bodů.

Jak již bylo řečeno, celkový výsledek je skvělý, ale … Černou kaňkou na jinak pohodové soutěži zůstane z pohledu posádky vozu s číslem 1 docela drahá „značka“ na exteriéru vozidla. Během plánované zastávky v jinak malebném prostředí Lednice totiž do Jawičky nacouvala netrpělivá majitelka soudobé plechovky Škoda Octavia a poškodila její přední část (minimálně nárazník a blatník, rám se bude ještě kontrolovat).

K výsledku samozřejmě gratulujeme  a doufáme, že si tímto JAWA 600 Minor svou smůlu vybrala měrou vrchovatou a v dalších soutěžích bude nadále excelovat.

Vloženo: 29. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 340 - Katedra konstruování
Zpět