Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

Do třetice všeho dobrého, aneb představujeme třetí restaurovaný motocykl

Třetí motocykl, který opustil Restaurátorskou dílnu VŠB-TUO, byl vyroben v roce 1927 a nese označení Indian Scout 37.

Po dvou motocyklech československé výroby, konkrétně se jednalo o modely Jawa 250 a Jawa 350sv, byl 14. 6. 2022 zástupci Restaurátorské dílny Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava veřejně představen v pořadí již třetí restaurovaný motocykl, tentokráte Indian Scout 37 z roku 1927. Samotné představení proběhlo v industriálních prostorech společnosti Indian Motorcycle Ostrava, oficiálního dealera značky, v Dolní oblasti Vítkovic a následně motocykl zamíří do Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.

Bez nadsázky se dá říci, že představený motocykl patří v portfoliu výrobce Indian Motorcycle Co. USA mezi dva z nejslavnějších modelů nejen v období po první světové válce, kdy měla značka u zákazníků velmi dobré jméno díky svému výkonu, rychlosti a aplikaci moderních technologií, které se u jiných značek v té době neobjevovaly. Také u československých zákazníků se v 30. letech minulého století dočkaly motocykly Indian velké obliby, kdy dobové materiály udávají v roce 1927 prodej až 2000 kusů.

Uvedený „kousek“ byl pro pracovníky a studenty v Restaurátorské dílně dosud největší výzvou, protože se na dílnu dostal ve velmi neutěšeném stavu, resp. byl nepojízdný, s řadou chybějících dílů a evidentně po řadě neodborných oprav, včetně lakování. Indian se tak postupně dočkal úplného vyčištění, řady oprav a zejména chybějících dílů, vyrobených s využitím prvků reverzního inženýrství a 3D tisku. Výslednou podobu pak už jen podtrhla citlivá obnova nátěru.

Je potěšitelné, že nadále přetrvává zájem studentů Katedry konstruování Fakulty strojní o práci v Restaurátorské dílně a že také práce a postupy realizované během restaurování motocyklu Indian Scout 37 jsou tématem diplomové práce. Je tak dále naplňována původní idea, s níž akademický sochař pan Miroslav Rybička věnoval svou sbírku Moravskoslezskému kraji, tedy aby byla využita ke vzdělávání mladých generací.

Záměr restaurovat v každém roce jeden motocykl bude samozřejmě dále pokračovat a v příštím akademickém roce se z USA vrátíme zpět do Evropy 30. let minulého století, protože výběr padl na anglický motocykl AJS R8 500 OHV.

Vloženo: 16. 6. 2022
Útvar: 340 - Katedra konstruování