Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Do třetice všeho dobrého, aneb představujeme třetí restaurovaný motocykl

Do třetice všeho dobrého, aneb představujeme třetí restaurovaný motocykl
Třetí motocykl, který opustil Restaurátorskou dílnu VŠB-TUO, byl vyroben v roce 1927 a nese označení Indian Scout 37.

Po dvou motocyklech československé výroby, konkrétně se jednalo o modely Jawa 250 a Jawa 350sv, byl 14. 6. 2022 zástupci Restaurátorské dílny Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava veřejně představen v pořadí již třetí restaurovaný motocykl, tentokráte Indian Scout 37 z roku 1927. Samotné představení proběhlo v industriálních prostorech společnosti Indian Motorcycle Ostrava, oficiálního dealera značky, v Dolní oblasti Vítkovic a následně motocykl zamíří do Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.

Bez nadsázky se dá říci, že představený motocykl patří v portfoliu výrobce Indian Motorcycle Co. USA mezi dva z nejslavnějších modelů nejen v období po první světové válce, kdy měla značka u zákazníků velmi dobré jméno díky svému výkonu, rychlosti a aplikaci moderních technologií, které se u jiných značek v té době neobjevovaly. Také u československých zákazníků se v 30. letech minulého století dočkaly motocykly Indian velké obliby, kdy dobové materiály udávají v roce 1927 prodej až 2000 kusů.

Uvedený „kousek“ byl pro pracovníky a studenty v Restaurátorské dílně dosud největší výzvou, protože se na dílnu dostal ve velmi neutěšeném stavu, resp. byl nepojízdný, s řadou chybějících dílů a evidentně po řadě neodborných oprav, včetně lakování. Indian se tak postupně dočkal úplného vyčištění, řady oprav a zejména chybějících dílů, vyrobených s využitím prvků reverzního inženýrství a 3D tisku. Výslednou podobu pak už jen podtrhla citlivá obnova nátěru.

Je potěšitelné, že nadále přetrvává zájem studentů Katedry konstruování Fakulty strojní o práci v Restaurátorské dílně a že také práce a postupy realizované během restaurování motocyklu Indian Scout 37 jsou tématem diplomové práce. Je tak dále naplňována původní idea, s níž akademický sochař pan Miroslav Rybička věnoval svou sbírku Moravskoslezskému kraji, tedy aby byla využita ke vzdělávání mladých generací.

Záměr restaurovat v každém roce jeden motocykl bude samozřejmě dále pokračovat a v příštím akademickém roce se z USA vrátíme zpět do Evropy 30. let minulého století, protože výběr padl na anglický motocykl AJS R8 500 OHV.

Vloženo: 16. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 340 - Katedra konstruování
Zpět