Odborná přednáška Dr hab. inż. Piotr Cheluszka

Robotization of roadheaders and improvement of the operational durability of conical picks to reduce energy consumption and dynamic loads.

Naši katedru navštívil Dr hab. inż. Piotr Cheluszka, z Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, Politechniky Śląska v Gliwicích (Department of Mining Mechanization and Robotisation, Faculty of Mining, Safety Engineering and Industrial Automation of the Silesian University of Technology in Gliwice).

Součástí návštěvy byla odborná přednáška na téma „Robotization of roadheaders and improvement of the operational durability of conical picks to reduce energy consumption and dynamic loads“, která přiblížila možnosti další spolupráce zejména v oblasti matematického modelování.

Těšíme se na další spolupráci.

Vloženo: 14. 2. 2024
Útvar: 338 - Katedra hydromechaniky a hydraulických zařízení