Katedra je zaměřena komplexně na problematiku robotiky, a to jak na všech úrovních výuky, tak i ve vědě a výzkumu a v odborné činnosti pro praxi. V souladu s aktuálními trendy rozvíjí pracovníci katedry témata servisní robotiky, kolaborativní robotiky a aplikace robotů i mimo strojírenství.

Výsledek účasti na soutěži ERC 2019

Zveřejněno: 18.09.2019

Tým doktorandů a studentů naší katedry RoverOva se letos již podruhé zúčastnil se svým robotem K3P4 mezinárodní soutěže mobilních robotů European Rover Challenge 2019 a dosáhl vynikajícího 3. místa. Soutěže se účastnilo celkem 28 týmů z 13 zemí včetně například Německa, Velké Británie, Austrálie, Indie, Turecka, Kolumbie nebo Bangladéše.

Další informace...

Nový web katedry

Zveřejněno: 1.8.2019

V rámci zavádění nového vizuálu univerzity bylo nutné povinně sjednotit i webové prezentace jednotlivých pracovišť, včetně naší katedry. Tímto vás tedy vítáme na novém webu vytvořeném ve stejném systému jako web univerzity, fakult i kateder, se kterými tudíž nyní sdílíme vzhled, rozložení i způsob navigace.

Většina obsahu ze starého webu byla na nový systém převedena, kvůli jednoduššímu hlavnímu menu (nahoře) je však nyní potřeba se k příslušné stránce doklikat. Doufáme, že si na to brzy zvyknete.

Některé pokročilejší databázové přehledy převést nebylo možné a proto zůstává aktivní i původní web, který byl vizuálně zmodernizován a rovněž přiblížen jednotnému vizálnímu stylu. Nyní je přístupný přes adresu robot2.vsb.cz a naleznete tam zejména podklady pro výuku (elektronická skripta), přehled publikací a aplikovaných výstupů katedry, seznam závěrečných prací studentů katedry a rovněž původní kompletní galerii.

Příprava na soutěž ERC 2019

Zveřejněno: 1.8.2018

Letošní ročník soutěže mobilních robotů European Rover Challenge (ERC) se blíží a přípravy na soutěž, konající se letos v v polském městě Kielce, jsou v plném proudu. Po loňském úspěchu jsou vize týmu RoverOva na umístění mezi nejlepšími a to znamená odladit všechny problémy z loňska. Podvozek roveru prošel kompletní obměnou, aby byl mnohem robustnější a připraven na jízdu v terénu. Připravujeme nové moduly odebírání vzorků půdy, nové koncové efektory, ale také kompletně nové řízení a komunikaci.

Díky partnerům testujeme také nové komponenty vyrobené 3D tiskem, přesnou výrobu z hliníku, ale také management tvorby CAD modelů.

Aktuálně byly provedeny první testy částečně sestaveného prototypu a vytvořeno promo video, které je součástí povinné dokumentace k celému projektu.

Výsledek účasti na soutěži ERC 2018

Zveřejněno: 17.09.2018

Tým doktorandů a studentů naší katedry (R. Pastor, A. Vysocký, P. Široký, D. Heczko, D. Huczala, P. Oščádal, L. Káňa, J. Mlotek, D. Vrbka, J. Jochec, Z. Zeman) se zúčastnil se svým robotem K3P4 mezinárodní (celosvětové) soutěže mobilních robotů European Rover Challenge 2018 a dosáhl vynikajícího 5. místa z 65 týmů, ačkoliv to byla pro náš tým premiéra. Navíc tým obdržel speciální cenu poroty za celkový aktivní a pozitivní přístup k soutěži, dobré konstrukční řešení robotu a alespoň částečné splnění všech zadaných úkolů.

Další informace...

Oficiální certifikát ABB pro studenty

Zveřejněno: 19.12.2018

Katedra robotiky nabízí studentům pátého ročníku prezenční formy studia možnost složení testu a získání oficiálního certifikátu ABB v úrovních operátor, seřizovač a specialista.

Certifikát je pro studenty zdarma, podmínkou je účast na dvoudenním školení (8. a 10. 1. 2019, 9:00 až 17:00) a poté složení testu (11. 1. 2019). Školení i certifikát jsou pro studenty zcela zdarma, účast na školení je však povinná (nestačí složit test).