Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Název projektu
Specifický výzkum ve vybraných oblastech produkce a spalování nekonvenčních paliv
Kód
SP2024/102
Předmět výzkumu
Projekt je zaměřen na dvě oblasti: I Spalování vybraných plynných směsí s proměnným obsahem kyslíku ve spalovací atmosféře a II Výzkum kombinovaného energetického využití biomasy a druhotných surovin Oblast I Projekt se bude zaměřovat na problematiku spalování plynných paliv a pevných paliv z hlediska různých palivových směsí a palování těchto směsí s různým obsahem kyslíku ve spalovací atmosféře. Zřetel bude brán zejména na primární a sekundární paliva a produkty vzniklé v rámci obnovitelné energetiky v kombinovaném provozu spalovacích zařízení konvenčních fosilních zdrojů. V neposlední řadě budou řešeny dopady na provoz těchto zařízení bez koncepčních, či konstrukčních úprav. Stejně tak budou studovány potřebné úpravy zařízení pro navýšení potenciální využitelnosti obnovitelných paliv a produktů. Konečným dopadem projektu bude prozkoumání závislostí průběhu spalovacího procesu při různých kombinacích paliv a obsahu spalovací atmosféry a návrhu potřebných technologických opatření. Bude zodpovězena otázka: „Kdy a s jakými dopady na provoz, případně konstrukci zařízení je možné zaměňovat procentuální podíly paliv, a to v kombinaci s proměnlivým obsahem spalovací atmosféry“. Oblast II Energetický potenciál surovinových zdrojů je využitelný zejména po mechanické úpravě a zušlechtění. Na základě tohoto faktu se předložený projekt bude zabývat přípravou a výrobou pelet z vybraných druhů biomasy, druhotných surovin a jejích kombinací pro následné termické zkoušky. Zároveň se budeme soustředit na druhotné suroviny vykazující energetický potenciál pro výrobu tuhých alternativních paliv, jež by mohla být z hlediska energetického, ekonomického i environmentálního alespoň částečnou náhradou za konvenční paliva. Hlavní témata výzkumju: - Vliv základních mechanicko-fyzikálních parametrů vybraných vstupních surovin na procesní chování materiálů a připravených směsí. - Vliv změny průměru matrice na kvalitu vyrobených pelet. - Změny kvalitativních a kvantitativních parametrů u vyrobených kombinovaných pelet. - Vliv mechanických změn pelet na tvorbu emisí a jejich reziduí při termických procesech.
Rok zahájení
2024
Rok ukončení
2024
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel
Zpět na seznam

Aktuálně řešený projekt ve spolupráci s polskými partnery

Číslo projektu: 101112380 (RFCS-2022)

Název projektu: Hybrid energy storage system using post-mining infrastructure (HESS)

Hlavní příjemce:

INSTYTUT TECHNOLOGII PALIW I ENERGII (INSTITUTE OF ENERGY AND FUEL PROCESSING TECHNOLOGY) – ITPE (Poland)

Partneři:

INSTYTUT TECHNIKI GÓRNICZEJ KOMAG (KOMAG) – KOMAG (Poland),

POLITECHNIKA ŚLĄSKA (SILESIAN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY) – SUT (Poland),

PREMOGOVNIK VELENJE DOO (PV) – PV (Slovenia),

VSB – TECHNICAL UNIVERSITY OF OSTRAVA (VSB – TU Ostrava) – VSB-TUO (Czech Republic).

http://www.itpe.pl/en/hess/

LOGO HESS poziome

Aktuálně řešený projekt TAČR Théta

Číslo projektu: TK05020052

Název projektu: Nabíjecí stanice pro elektromobily z vn skrze distribuční transformátor

Hlavní příjemce: Trafo CZ, a.s.

Partneři:

EGU TECH, a.s.

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Fakulta strojní

Theta

logo_TACR_zakl_inv

Aktuálně řešený projekt OP PIK

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Katedra energetiky, je příjemcem podpory uvedených projektů v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, program Aplikace.

CZ.01.1.02/0.0/0.0/21_374/0026707 Výzkum a vývoj aplikačního SW nástroje pro efektivní hodnocení katalytických procesů

Cílem projektu je vytvoření SW jak pro efektivní hodnocení katalytických procesů, tak pro komplexní podporu při návrhu SCR technologií pro průmyslové aplikace. SW bude založen na algoritmech machine learningu a výpočtů proudění.

Projekt je podpořen dotací na základě rozhodnutí o poskytnutí dotace a je řešen ve spolupráci se společností ORGREZ, a.s.

Projekt je řešen v období 8/2021 až 5/2023

Aktuálně řešený projekt KATALYTICKÁ MINERALIZAČNÍ JEDNOTKA

Projekt KATALYTICKÁ MINERALIZAČNÍ JEDNOTKA je spolufinancován Evropskou unií.

Cílem projektu je prostřednictvím výzkumu a vývoje navrhnout a vyvinout komponenty pro záchyt a čištění spalin pro použití v technologii katalytické mineralizace, které zajistí plnění emisních limitů a tím minimalizaci vlivu těchto technologií na životní prostředí.

CZ_RO_B_C