Dej krev s FEI

budeš nej
info-image

Vážená kolegyně, vážený kolego,

tento semestr bude výjimečný, neboť už na jeho začátku dostanete šanci ukázat, že je ve Vás něco víc, než se na první pohled zdá. Elektrotechnici a informatici (ať už budoucí, nebo dávno promovaní) totiž půjdou společně s dalšími fakultami darovat krev. Pojďte také, protože i Váš malý téměř půllitrový příspěvek může zachránit život.

K úterku 20. března si v diáři poznačte, že půjdete dát KREV s FEI a budete NEJ! Odběry provádí Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava od 7:00 do 14:00. Dát můžete i v následující dny, pokud by Vám 20. 3. 2018 nesedělo „do rozvrhu“.  Až do 23. března 2018 si můžete vybrat den a čas dle harmonogramu, následně se vše sečte v jeden společný výsledek.

Abychom nezdržovali sebe ani Vás, přihlaste se ke konkrétnímu času odběru. Je sice orientační, nicméně usnadní práci zdravotníků a nám ušetří spoustu času.

Facebook

Druhy odběrů

  • Odběr plné krve - odebírá se obvykle 470 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve se ti nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).
  • Odběr plazmy, plazmaferéza - odebírá se pouze plazma pomocí speciálních přístrojů, které oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45-90 minut a méně zatěžuje organizmus (plazma se nahradí během 1-2 dnů). V průběhu procesu se ti krvinky navrátí do krevního oběhu spolu s fysiologickým roztokem a protisrážlivým prostředkem. Během roku nesmí být odebráno více než 25 litrů plazmy. Před prvním odběrem plazmy musíš absolvovat jeden čestný běžný odběr krve.

Jdete s námi až na krev? Objednej se (registruj) přes událost na fakultním Facebooku nebo pošli e-mail na adresu nakrev@vsb.cz.

Co je potřeba před odběrem dodržet?

Šestnáct hodin před odběrem se drží dieta. Vyvarujte se mléčných i masných výrobků, čokoládě, ořechům a sladkému tučnému pečivu. Alkohol nahraďte vodou, čajem, minerálkami nebo džusy. Snažte se vypít až dva litry tekutin denně. Před odběrem rozhodně nemusíte hladovět – dejte si třeba ovoce, zeleninu, netučné pečivo, marmeládu či med, libové vařené maso nebo brambory. Jen pro jednou vynechejte všechno tučné. Když tohle všechno dodržíte, uděláte něco nejen pro sebe, ale i pro toho, kdo Vaši krev dostane.

Pokud se před odběrem nebudete cítit ve své kůži, určitě na něj nechoďte. Ve Vašem těle pravděpodobně řádí vir, který se může transfuzí dostat do těla nemocného, což může mít fatální následky. Pokud máte méně než 50 kilo, Krevní centrum Vás jako dárce nepřijme. Totéž platí i o některých chorobách – mimoplicní tuberkulóze, borelióze, exotických nemocech, jakož i o nemocech srdce a cév, cukrovce, astmatu či epilepsii a závislostech na drogách a alkoholu. Odběr vynechte i v případě, že jste v posledních dnech hostil/a klíště. Odložení odběru se týká také střevních chřipek, tetování a piercingu (do šesti měsíců). Pro více informací klikněte zde.

 

Pokud můžete, pojďte do toho a společně podpoříme dobrou věc.


© 2018 VŠB-TU Ostrava