Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

VŠB-TUO prohlubuje spolupráci s Vietnamem v oblastech 3D tisku

VŠB-TUO prohlubuje spolupráci s Vietnamem v oblastech 3D tisku
Zástupci Fakulty strojní se v uplynulých měsících vydali do Vietnamu, aby tam navštívili hned tři místní univerzity s cílem prohloubit spolupráci v oblasti aditivních technologií a sladit společné záměry ve výzkumu a vývoji.

Mezinárodní návštěvu na vietnamských technických univerzitách zahájili odborníci z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie v provincii Binh Duong ve městě Thu Dau Mot. Na semináři s názvem Aditivní technologie a její budoucnost se posluchači seznámili s aditivními technologiemi a poznatky z aktuálně řešených výzkumů.

„Cílem bylo vietnamské výzkumníky motivovat k většímu využití 3D tisku v praxi a najít cestu, jak je více zapojit do meziuniverzitní spolupráce,“ uvedl doktor Jiří Hajnyš z Centra 3D tisku Protolab, jenž se ujal přednášky o aditivních technologiích zaměřených na výrobu prototypů z kovových slitin a prezentoval několik praktických studií, kde 3D tisk pomohl snížit výrobní náklady a dodací termíny.

„Cílem bylo vietnamské výzkumníky motivovat k většímu využití 3D tisku v praxi a najít cestu, jak je více zapojit do meziuniverzitní spolupráce."

V podobném duchu se nesla přednáška doktora Jakuba Měsíčka, který posluchačům představil případové studie zaměřené na 3D tisk polymerů a kompozitních materiálů. „Výběr řešených zakázek ve spolupráci s firmami hosty zaujal hlavně díky moderním trendům v oblasti konstruování a použití bionického designu,“ vysvětlil doktor Hajnyš.

 

Docent Marek Pagáč následně prezentoval výsledky vědy a výzkumu, hovořil o aktuálních projektech  a navázal na otázky, v čem spočívá budoucnost 3D tisku. S kolegy pak posluchačům z řad učitelů, výzkumníků, studentů i zástupců okolních firem představil VŠB-TUO, její cíle ve vědecko-výzkumné oblasti i vzdělávací oblasti a pokroky ve spolupráci s praxí. Hovořilo se také o nabídce výměnných stáží, pobytů a internacionalizace.

Po workshopu se zástupci české univerzity přesunuli do Hanoje, kde na Hanoi University of Science and Technology pokračovali v dalším jednání ohledně materiálového výzkumu. „Hanojská univerzita prochází rekonstrukcí laboratoří a nakupuje profesionální infrastrukturu určenou pro výuku, výzkum a vývoj. Investici do vzdělání podporují místní banky, které dotují rekonstrukci školy a nákup potřebného vybavení pro kvalitnější výuku. Je zřejmé, že si uvědomují investici do vzdělání,“ popsal docent Pagáč.

Poslední zastávkou vyslaného týmu byla univerzita Ton Duc Thang se sídlem v Ho Či Minově městě, kde se místní studenti a pedagogové dozvěděli o možnostech spolupráce s Fakultou strojní VŠB-TUO v oblasti 3D tisku a výměnných pobytech. „Studenti na oplátku ukázali, jak funguje jejich automatický robotický systém, který vyšplhá do výšky několika metrů a díky tomu dokáže na stromě sbírat kokosy nebo jiné plody,“ přiblížil docent Pagáč.

Za organizaci workshopu patří velké poděkování studentu Bc. Phu Ma Quoc, který navštěvuje čtvrtý ročník Fakulty strojní VŠB-TUO.

 

 

 

 

 

Autor: doc. Ing. Marek Pagáč, Ph.D.
Editor: Mgr. Lada Dittrichová
Foto: EIU

Vloženo: 30. 9. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět