Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2022!

Strojaři půjdou na krev. Od února do dubna příštího roku

Fakulta strojní převzala minulý týden od Hornicko-geologické fakulty štafetu v Krevní výzvě. Už brzy proto vyzve všechny studenty a zaměstnance, aby udělali dobrou věc a šli darovat krev nebo plazmu.

Ještě před Vánoci převzal děkan Fakulty strojní, prof. Robert Čep, plastiku Báňské kapky krve a zavázal se tak, že se strojaři v příštím semestru zapojí do akce Krevní výzva, kterou VŠB-TUO už od roku 2016 podporuje Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava. Tomu dlouhodobě chybí zásoby krve a krevní plazmy, z čehož se v současné době poznamenané koronavirovou pandemií stává ještě závažnější problém.

Se začátkem letního semestru tak bude mít každý, kdo netrpí dlouhodobými zdravotními problémy, příležitost pomoci. Odběr krve trvá obvykle pouze 10 minut a dárce v krevním centru zanechá asi 470 ml krve, jež se během pár hodin nahradí. Při odběru plazmy stráví dárce na lůžku v průměru 45 až 90 minut, přičemž mu speciální přístroj oddělí plazmu od krvinek. Oba druhy odběrů jsou takřka bezbolestné a dárce se tak nemá čeho bát.

Vloženo: 20. 12. 2021