Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Mistr lyžař z VŠB-TUO

Při letošním vyhlašování TOP 10 – Desítky nejlepších sportovců VŠB-TUO za akademický rok 2019/2020 sice tento student osobně nepřevzal ocenění z rukou pana rektora, ale byl řádně omluven - jako reprezentant ČR měl v této pandemické době udělenou výjimku a mohl ve svém sportu – sjezdovém lyžování - závodit na zahraničních závodech v seriálu Evropského poháru FIS. Dnes vám ho tedy představíme dodatečně – Bc. Michal Staszowski, student Fakulty strojní, vynikající český lyžař.

Na úvod připomeňme, že Michal Staszowski je již stálicí na sportovní půdě VŠB-TUO. Za své sportovní výkony v sezóně 2019 a především za zisk titulu akademického mistra ČR ve slalomu byl zařazen do TOP 10 již v akademickém roce 2018/19. V seriálu poháru FIS dokázal vyhrát tři závody ve slalomu! Výbornou formu si v točivých disciplínách drží stabilně a dokázal to i v letošní zimě ve středisku Bílá ziskem titulu akademického mistra ČR 2021 v obřím slalomu. V roce 2020, kdy se rozběhl projekt UNIS MŠMT na podporu vrcholových sportovců-studentů, byl jedním z prvních kandidátů z VŠB-TUO na zařazení do tohoto systému. Redakce časopisu Akademik položila Michalovi Staszowskemu několik otázek k jeho sportovním začátkům, jeho sportovním i studijním úspěchům a k problémům sportování v současné koronavirové pandemii.

Michale jak jste se dostal ke sportu, kdo vás k němu přivedl?

Ke sportu mne vedli rodiče od mala. Chodili jsme po horách, jezdili na kole, lezli po skalách. Když jsem měl čtyři roky, rodiče, kteří lyžovali rekreačně, mi koupili moje první lyže. Chodil jsem na základní školu s polským vyučovacím jazykem, těch je u nás v regionu víc. Zvláštností je, že tyto školy organizují hodně akcí pro své žáky a jednou z nich je taková zimní olympiáda, kde se závodí v běhu na lyžích a právě ve slalomu, závodí tam kolem 500 dětí. Tak to byly moje první důležité závody v mé sportovní kariéře. Jak jsem začínal lyžovat, si nepamatuji, ale pamatuji si první sjezdovku, byla u nás v Milíkově, nebyla to žádná Tatrapoma, ale obyčejný vlek, kde se používaly kotvy, lyžovalo se za pouhých patnáct korun za den. Tam jsme chodili s rodiči skoro každý den. Pak mne rodiče přihlásili do klubu SKI MOSTY, za který lyžuji do dnešního dne. Jako kluk z vesnice jsem hrával fotbal, v zimě hokej, vyzkoušel jsem různé disciplíny – badminton, tenis, lezl jsem po skalách, ale na prvním místě bylo vždy lyžování.

Co je pro vás doposud největším sportovním úspěchem?

Mým dosavadním největším sportovním úspěchem byla nominace na Mistrovství světa  dospělých v Äre (Švédsko), kde jsem v obrovské konkurenci obsadil ve slalomu 49. místo. Také jsem se jako akademický mistr ČR mohl účastnit Zimní světové univerziády 2019 v Rusku, kde jsem se umístil na 11. místě ve slalomu a na 16. místě v kombinaci.

Jaké se vám dostává podpory ve sportu ze strany VŠB-TUO?

Díky zisku titulů akademického mistra ČR jsem od VŠB-TUO dostal vždycky sportovní stipendium a rovněž jsem byl zařazen do Vysokoškolského sportovního centra Victoria při MŠMT. To mi hodně pomohlo, protože lyžování je velmi nákladný sport, na který si musím vydělat, což bohužel nepokryje ani základní výdaje spojené se sezonou. Za tuto finanční pomoc jsem nesmírně vděčný.

Co vám přineslo zapojení do projektu UNIS v roce 2020?

Jak jsem již uvedl, lyžování je finančně náročný sport a za mnou nestojí žádní velcí sponzoři. Proto jsem velmi vděčný za možnost podpory, která mi byla nabídnuta ze strany MŠMT a projektu UNIS - ať už je to finanční podpora formou stipendia, nebo také pomoc při řešení záležitostí spojených se studiem.

Jak se vám daří skloubit sportování a studium na VŠB-TUO?

Spojit vrcholový sport se studiem na vysoké škole je velmi obtížné. Lyžování je sportem celoročním. Malá pauza na regeneraci je chvíli v dubnu, kdy skončí závodní sezona. Pak začínám pracovat na fyzičce, která je velmi pestrá, je zaměřená na kondiční a koordinační schopnosti specifické pro alpské lyžování. Kromě jízdy na kole, běhu, suché přípravy v tělocvičně, jsou nedílnou součástí i gymnastické tréninky pod vedením zkušených gymnastických trenérů. V létě se už vyjíždí na soustředění za sněhem. Škole se mám čas věnovat na jaře a v létě mezi tréninky. Naštěstí mi profesoři vycházejí vstříc, jsem s nimi vždy domluven a některé předměty ze zimního semestru můžu dodělávat až po sezoně, tudíž v letním semestru. Za toto jsem nesmírně rád.

Jak ovlivnila současná pandemie koronaviru váš trénink a účast v soutěžích?

Patřím k české reprezentaci v alpském lyžování, která měla v této nelehké době udělenou výjimku pro trénink a soutěže. Bohužel situace spojena s pandemií ovlivnila nejen přípravu, ale i závodní část. Minulá sezóna skončila o víc jak měsíc předčasně. Pandemie ovlivnila i naši přípravu. Dvakrát se v týmu objevil covid-19 a museli jsme na nějaký čas zůstat v izolaci. Podzim začal nadějně, ale už v listopadu některá lyžařská střediska začala zavírat, naštěstí my profi sportovci jsme ihned dostali výjimku. Takže kromě pár týdnů jsem žádná velká omezení nepocítil. Spíš naopak, na sjezdovkách nebyli turisté, proto jsem k trénování měl větší prostor. Jediný mínusem bylo to, že jsem se musel nechat pravidelně testovat. Covid-19 hodně ovlivnil závodní část sezony, mnohá střediska rušila závody a několikrát se nám stalo, že jsme s týmem přicestovali do místa závodu a ještě v ten den závody zrušili.

Můžete provést stručnou výsledkovou bilanci závodů letošní sezony?

Mojí dominantní disciplínou byl vždy slalom, ale letos jsme v přípravě s trenérem Fiedlerem hodně pracovali na zlepšení techniky v obřím slalomu. Díky tomu se mi v této disciplíně podařily i první dobré výsledky v seriálu FIS. V úvodu sezony jsem vybojoval třetí místo na závodech v Polsku, ale největším překvapením pro mě byl zisk titulu akademického mistra republiky v obřím slalomu na Bílé (předtím jsem získal akademické tituly jenom ve slalomu). Mrzelo mě, že jsem letos nemohl jet také AM ČR ve slalomu, ale byla tam termínová kolize a Evropský pohár dostal pochopitelně přednost. Nejlepší bodový výsledek na FIS závodech ve slalomu se mi podařilo zajet v Záhřebu, které se konaly jen dva dny po Světovém poháru, a zůstalo tam hodně dobrých závodníků. V takové nabité konkurenci se mi podařilo skončit na 6. místě, a to hlavně díky nejrychlejší jízdě ve druhém kole. Tato jízda mi potvrdila, že na to mám! Dařilo se mi také na mezinárodních závodech v Zakopaném (Pol.) a v Turnau (Rak.), na kterých jsem dokázal zvítězit ve slalomu.

Michale, děkujeme vám za rozhovor a přejeme za redakci Akademiku hodně zdraví, a také mnoho dalších sportovních a studijních úspěchů do budoucna.

Text:  Mgr. Jiří Žídek, zástupce vedoucí ITVS

Vloženo: 21. 7. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností