Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2022!

„Studenti o nás neví. A to chceme změnit,“ říká předseda studentské komory FS

„Studenti o nás neví. A to chceme změnit,“ říká předseda studentské komory FS
Složení nově zvolené Studentské komory Akademického senátu Fakulty strojní je pestré – vedle doktorandů chtějí zájmy svých spolužáků prosazovat také bakalářští a magisterští studenti. „Samí šikovní kluci. Jsou to trhači,“ říká o členech studentské komory její předseda Ondřej Mizera. Za co chtějí v Akademickém senátu bojovat?

Před pár měsíci studenti zvolili nové složení Studentské komory Akademického senátu Fakulty strojní. Vy jste jejím předsedou. Jaký je první úkol nově zvoleného tělesa?

Zviditelnit ho. Už dlouho si myslím, že by se měla studentská komora lépe propagovat. Jako student jsem vůbec nevěděl, co to je, proč tady je a jak se mohu zapojit a něco změnit. A současní studenti jsou na tom myslím podobně. Jednou za čtyři roky se pak uskuteční volby do orgánu, o kterém voliči nic moc neví.

Povězte tedy všem studentům, kteří tento rozhovor budou číst, co je vlastně úkolem Studentské komory Akademického senátu.

Naším nejdůležitějším a primárním úkolem je bojovat v Akademickém senátu za zájmy studentů. Máme možnost je prosazovat. Pokud budeme vědět o problému, předneseme ho. Bude se o něm jednat, debatovat, a nakonec hlasovat. Ať už pak rozhodnutí dopadne jakkoli, je důležité, že se o problému dozví kompetentní osoby. Dostanou ho do povědomí. Musíme se o problémech bavit. Málokdo vysloví kritiku nahlas. Jak jsem ale říkal – studenti o nás většinou neví, a tudíž se k nám podněty často nedostanou.

Proto tedy chcete studentskou komoru zviditelnit. Jak to chcete udělat?

Chtěli bychom zakoupit stánek a účastnit se akcí, kde se studenti pohybují. Představuji si to jako takový „chill stánek“ s kávou a třeba i pivem. To je pro mnoho mých starších kolegů příliš kontroverzní nápad, ale já jsem přesvědčen, že bude fungovat. Bude to prostor, kde si se studenty budeme moci povídat, bavit se otevřeně a nechat je třeba vyplnit krátký dotazník s otázkami, co je trápí a jak by to chtěli zlepšit. Ačkoli jsem studentům věkově stále blízko, žiju už v trochu jiné bublině a tohle by mohl být způsob, jak získat upřímnou zpětnou vazbu.

Uvažovali jste, jak se studenty komunikovat a sbírat jejich podněty i v situacích, kdy se žádné akce stejně jako letos na jaře a na podzim konat nebudou?

Chtěli bychom vytvořit schránku, kam by mohli studenti anonymně vkládat své podněty, stížnosti a přání. Máme také oficiální e-mailovou adresu skas.fs@vsb.cz, o které však málokdo ví. Studenti sice mají možnost hodnotit výuku prostřednictvím systému Edison, ale bojí se vyjádřit svůj názor, mají strach, že je vyučující pozná. Ten však opravdu nemá přes Edison šanci určit, kdo píše chválu a kdo kritiku. Studenti skutečně nemusí mít obavy. Přesto vím o pár případech, kdy měli studenti velký problém s konkrétním vyučujícím, ale báli se to napsat, protože dotyčný vedl i navazující předmět v dalším ročníku. Studenti to zkrátka vnímají jinak. Proto bychom jim chtěli poskytnout opravdu anonymní systém vkládání podnětů a stížností. Pokud přijde více než jedna stížnost podobného znění, je to na pováženou.

Tušíte, jakých témat a problémů by se tyto stížnosti mohly týkat? Co dnešní studenty nejvíc trápí?

To bude naším úkolem zjistit.

Jak studenti prožívají současný nouzový stav a s ním spojenou distanční výuku?

Myslím, že je to pro ně velice těžké. Dostalo se k nám, že online výuka často nefunguje tak, jak by měla. Stává se, že se hodina prostě neuskuteční. Studenti pak mají velké obavy, jak se s látkou poperou u zkoušek. Nervozita narůstá. Distanční výuka tedy rozhodně neprospívá k psychické pohodě, na studenty je vyvíjen velký tlak. Půl roku se po nich prakticky nic nechce, pak přijde zápočtový týden, zkouškové a studenti měsíc nespí. Na druhou stranu mají teď víc volného času, takže si třeba najdou brigádu a mohou si přivydělat. I online výuka má tak svoje pro a proti.

Kvůli koronavirové krizi se poprvé v historii uskutečnily online i volby do Akademického senátu. Jak probíhaly? A vidíte v elektronické volbě potenciál do budoucna?

Letos se přihlásilo nejvíce kandidátů za posledních několik let. Bakalářští, magisterští i doktorští studenti. Voliči tak měli opravdu z čeho vybírat. Účast voličů však byla paradoxně nižší. I přesto se však elektronická volba osvědčila a budeme ji prosazovat. Mohli totiž volit i studenti koncových ročníků, kteří mají v termínech klasických voleb zkouškové období a nejsou proto každý den prezenčně ve škole. Online volba tedy umožní vyjádřit svůj názor i studentům třetích a pátých ročníků, včetně studentů na detašovaných pracovištích Fakulty strojní v Šumperku i Uherském Brodě.

Co se dá říct o složení současného senátu? Jste s ním spokojen?

Ano, se zastoupením ve studentské komory jsem spokojen. Je tam spousta ambiciózních, šikovných kluků, jsou to trhači. Myslím si, že to spolu dotáhneme daleko. Všechny stížnosti studentů budeme svědomitě řešit. Nejsme tu jen proto, že nám to určuje zákon. Myslíme to srdcem a budeme dělat maximum.

Jaké úkoly jste si kromě zviditelnění senátu vytyčili?

Chceme se zapojit do České asociace doktorandek a doktorandů a pomoci vytvořit příručku pro studenty doktorského studia. Prostřednictvím této celorepublikové aktivity, do níž jsou zapojeny vysoké školy nejrůznějšího zaměření, mohou doktorandi předávat zkušenosti svým mladším kolegům. Ti se pak snadněji dozví, jaké jsou vlastně jejich možnosti, jak mohou co nejefektivněji pracovat, kdy je nejvhodnější doba vycestovat, jak se zapojit do projektů a podobně.

Vloženo: 2. 12. 2020
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 300 - Děkanát FS
Zpět