Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2021!

Studenti robotiky vybojovali stříbro na prestižní soutěži

Tým studentů robotiky z Fakulty strojní znovu uspěl v evropském klání robotů. Se svým roverem studenti dokonce překonali svůj bronzový úspěch z loňska. Zajímavostí je, že se jim to povedlo i na dálku. Soutěž European Rover Challenge se totiž kvůli koronakrizi konala bez přímé účasti týmů.

Mimořádná situace ve světě ovlivnila mnohé – mezinárodní klání mobilních robotů nevyjímaje. Letošní ročník byl tak podle člena týmu RoverOva Roberta Pastora v mnohém jiný. „V minulých letech jsme se zaměřovali hlavně na konstrukční část a snažili se rover postavit tak, aby uspěl v různých soutěžních úkolech,“ vysvětluje inženýr Pastor z Katedry robotiky. Tahle starost však týmu pod vedením Tomáše Spurného pro letošek odpadla, neboť se soutěž konala na dálku a všichni zúčastnění soutěžili se stejným roverem.

„Nemuseli jsme tedy navrhovat a testovat vlastní systém. Namísto toho jsme se více zaměřili na soutěžní disciplíny simulující geologický průzkum Marsu a software pro platformu, kterou nám poskytli organizátoři,“ doplňuje Pastor. Tým RoverOva tvoří pouze studenti Fakulty strojní, kteří tedy uspěli i přesto, že se soutěžní disciplíny poněkud odchýlily od jejich primárního zaměření.

Druhé místo je tak v konkurenci tří desítek týmů obrovským úspěchem, který ještě umocňují další dvě ocenění – za nejlepší analýzu a nejlepší autonomní navigaci.

Vloženo: 20. 9. 2020
Útvar: 300 - Děkanát FS