Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2020!

Ladou z Tomsku zpátky do lavice i navzdory koronaviru

Ladou z Tomsku zpátky do lavice i navzdory koronaviru
Tři studenti Fakulty strojní VŠB-TUO na cestě žigulem ze Sibiře zpátky do lavice. 12 000 kilometrů a 11 států. Takový byl jejich plán, který jim překazil koronavirus. Přesto se svého snu nevzdali a žigulem pojedou – i když trochu jinak, než původně očekávali.

Student Fakulty strojní Jakub Pavelek, spolu se svými spolužáky, stojí za projektem Báňský žigul – ze svého zahraničního pobytu v Rusku se chtěl vracet napříč evropskými a asijskými státy typicky ruskou Ladou. Dobrodružství ale zkomplikovalo onemocnění COVID-19. „Prakticky celý projekt jsme položili a přesunuli na příští rok. Ztratili jsme ambice a situace nám na náladě nepřidávala,“ vysvětluje Jakub Pavelek, který v Rusku zůstal, aby dokončil zahraniční studijní pobyt. „Zahraničních studentů zůstalo hodně, všichni jsme byli na stejných kolejích a trávili spolu veškerý čas. Ke konci jsme už začali mluvit o cestě domů – nikdo u nás to neměl jednoduché, žádali jsme o speciální lety, cesta trvala třeba i tři dny a zaplatit jste museli neskutečné částky,“ přibližuje student, kterému se při komplikacích spojených s návratem domů vybavil nápad s žigulem. „Chytli se toho i kamarádi – do konce týdne jsme měli vše zařízené a auto stálo před kolejemi. Postupem času se k nám přidali ještě Anna z Polska a Cristiano z Itálie,“ dodává Jakub.

Studenti už mají naplánovanou i trasu – pojedou především Ruskem. „Tam nám v návaznosti na situaci prodloužili víza, chceme toho proto pořádně využít. Máme v plánu jet například Omskem, Jekatěrinburgem, poté zamíříme na sever, Uralu a následně pojedeme na sever, do Petrohradu, kde máme společného kamaráda. A pokud se poštěstí, dorazí za námi i kamarádi z Finska,“ přibližuje cestu Jakub. V Petrohradu se budou muset rozhodnout, zda zvolí cestu Pobaltím, anebo Ukrajinou. „Vše závisí na momentálních opatřeních daných zemí, je těžké předvídat,“ doplňuje Anna. Přípravy na cestu jim zabraly zhruba dva a půl týdne. Autu se studenti věnovali, než vyrazili do světa. Jistou péči totiž Lada potřebovala. „Toto auto nám padlo do oka spolu s majitelem. Byl veselý a nic neskrýval,“ říká dvojice. Přesto ale museli vyměnit baterii, pneumatiky, prasklé čelní sklo, přidat muziku. Koupili také nosič na střechu, vyčistili jej, auto však bylo naštěstí v pořádku po motorové stránce. K mezinárodní posádce se následně přidají i kluci – původní posádka – z báňského žigulu. „Jelikož je ale Rusko uzavřené a nevydává víza, nepřijímá cizince, uvidíme se až v Evropě.“ Příští rok pak kluky čeká plánovaná cesta. Pokud se vše podaří, bude delší.

 

Foto: Facebook Báňského žigula

Vloženo: 30. 7. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět