Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2020!

"Thajsko je little bit spicy,“ říká Lukáš Tichý z Fakulty strojní

"Thajsko je little bit spicy,“ říká Lukáš Tichý z Fakulty strojní
Lukáš Tichý během svého studia na VŠB – Technické univerzitě Ostrava hned dvakrát vyjel na zahraniční pobyt do Asie. Absolvoval totiž půlroční studium v Thajsku a také letní školu v Číně, na China University of Mining. Jaké bylo studium v Thajsku a co všechno se dá v Asii zažít?

Lukáše lákalo poznat nové kultury a vidět něco jiného než Evropu. „Evropu jsem procestoval a věděl jsem, že by mě nic extra nového nečekalo, kultura v Evropě je totiž více méně stejná,“ vysvětluje Lukáš. Rozhodoval se, zda jet do Asie či Jižní Ameriky, ale po konzultaci s oddělením mobilit se rozhodl jet do Asie.

 

Na cestu a následný pobyt v Thajsku se nijak nepřipravoval. „Absolvoval jsem potřebná očkování, koupil si letenky a cestovní pojištění, psychická příprava ale nebyla nutná,“ říká. Zažil kulturní šok – všechno bylo jiné. „Thajci jsou, stejně jako ostatní národy v Asii, nesmírně pracovití. Práce je jedno z hlavních témat jejich života. Netráví, stejně jako my, volný čas na zábavě, u piva, pro ně je jít jen tak na jedno pivo jako zjevení,“ vzpomíná na život v Thajsku Lukáš Tichý.  Thajci anglicky moc neumějí, je těžké se domluvit, ale člověk si zvykne. „Dorozumívali jsme se rukama nohama, hodně pomáhaly obrázky,“ směje se Lukáš. Kuriózní zážitky tak vznikaly třeba při objednání jídla – občas si s přáteli objednal něco, co byla dobrá volba, občas to byla volba horší. „Jedl jsem spoustu exotických věcí. Thajci mají rádi ostré pokrmy a co je pro ně little bit spicy, bylo pro mě extrémně ostré. Třeba zelené kari,“ přibližuje thajské jídlo Lukáš.

V Thajsku se věnoval studiu. Místy to bylo docela těžké, protože měl předměty mimo obor svého studia. „Zbylo mi dost času na cestování, navštívil jsem třeba Laos, procestoval Thajsko..,“ popisuje. Jak už jsme zmínili na začátku, Lukáš navštívil i letní školu v Číně. Na výběr měl z několika kurzů, chodil tedy na kurz využití obnovitelných zdrojů při návrhu budov a kurz abnormální psychologie ve filmech. Ten byl o různých psychických poruchách s praktickými ukázkami právě z filmů a porovnával je s realitou. „Některé filmy jsou naprosto přesné, zatímco jiné jsou sci-fi. Vůbec jsem netušil, že něco takového bych někdy mohl studovat,“ usmívá se Lukáš. I v Číně cestoval – navštívil Peking, zakázané město, Čínskou zeď či Olympijský park, neminul ani Šanghaj.

 

V Asii obecně jsou levné taxíky, cesta jimi se vám vyplatí víc, než cesta metrem. Lidé v Thajsku prodávají jídlo na ulici – takhle oni podnikají. „Na každém rohu byl stánek, grilovalo se ovoce a zelenina, stálo to kolem osmi korun. A nebylo to všechno – často jsme si dávali i maso či polévku,“ říká.

Pobyty mu nevzaly téměř nic, sice opakoval ročník, ale počítal s tím. „Určitě mi to změnilo život. Osamostatnil jsem se, změnil názor na svět a na lidi, přestal jsem se bát mluvit anglicky a přepínám samostatně mezi jazyky,“ jmenuje benefity výjezdu do zahraničí Lukáš. Mezi další benefity jsou, že se o sebe musíte postarat, poznáte spoustu lidí z různých zemí, cestujete. A to za to stojí.

Vloženo: 28. 10. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět