Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

Čestné uznání komise ZLATÝ AMPÉR 2019

Obrovského a zcela nečekaného úspěchu dosáhli naši studenti se svým produktem. V ostré konkurenci nejlepších produktů nejvyšší kvality a mezinárodní konkurenceschopnosti uspěli Bc. Lukáš Smetana z Fakulty strojní a Bc. Ondřej Řeháček z Fakulty elektrotechniky a informatiky.

Jejich projekt řeší aktuálně velmi důležitou informaci pro obyvatele, a to čistotu ovzduší. Produkt Dustee je nenáročné smart zařízení pro měření znečištění ovzduší v blízkém okolí. Spojením několika Dustee Air získáte senzorický systém pro měření imisí ve městech, obcích,  firmách či domácnostech. Zařízení měří tady a teď. Využívá nejnovější IOT technologie Narrow Band a poskytuje reálná data, podle kterých se může uživatel objektivně rozhodnout sám a nebo využít připraveného seznamu opatření a expertízy společnosti Dustee. Společně se zakoupením produktu Dustee uživatel automaticky dostane přístup k naměřeným hodnotám. Veškerá data se zobrazí přehledně a srozumitelně i pro běžného uživatele na portále v mapě, kde okamžitě vidíte, jaká města bojují se znečištěním, kde se jedná o iniciativu obyvatel a jaké lokality jsou nejproblémovější.

Na otázku, jak se dosahuje vymyšlení záměru, vytvoření produktu a jeho úspěšné uplatnění na trhu odpovídá Bc.Lukáš Smetana: „Není nutné studovat historii, ale je nutné studovat budoucnost oborů. Na to je potřeba zaměřit vzdělávání. Mne například inspirovaly přednášky na téma „Mechaniky partikulárních hmot“ a „Vynálezectví“ pana profesora Zegzulky. Nejednalo se pouze o náplň předmětů jako takových, ale o přístup k celé problematice, který systematickou prací vyústil v několik patentů. K cíli vede jistě více cest, je potřeba hledat, zkoušet, nebát se a najít si vlastní inspiraci.“ Bc. Ondřej Řeháček doplňuje: „Na první produkt a ověření myšlenky kolikrát ani nejsou potřeba miliónové investice a tým expertů. Zvládli jsme to za rok usilovné práce dotáhnout ve třech lidech až sem a sami jsme zvědaví, kde budeme zase za rok. Rád bych určitě vyzdvihl Katedru Informatiky, která mi individuálním přístupem umožnila skloubit školu s projektem a v tématech, kde nejsem zběhlý, mě dokázala nasměrovat ke zdroji.“

Vloženo: 25. 3. 2019
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností