Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 23. 3. 2021!

Strojaři z VŠB-TUO budou restaurovat historické motocykly

Strojaři z VŠB-TUO budou restaurovat historické motocykly
Na Fakultě strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava vzniká za finanční podpory Moravskoslezského kraje Restaurátorská dílna motocyklů.

Na Fakultě strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava vzniká za finanční podpory Moravskoslezského kraje Restaurátorská dílna motocyklů. Realizace tohoto projektu navazuje na třístranná jednání mezi vedením VŠB-TUO, Fakultou strojní, zástupci kraje a akademickým sochařem Miroslavem Rybičkou, který před čtyřmi lety daroval kraji početnou sbírku historických motocyklů. Právě ty budou v dílně přednostně zrekonstruovány. 

„Sbírka, kterou Moravskoslezskému kraji pan Rybička věnoval, obsahuje 41 historických motocyklů. Jedním ze skvostů je například La Mondiale Super Sport 500 Chaise Motor z roku 1927, kterých bylo vyrobeno pouze 7 kusů. Odborníci celou sbírku oceňují hlavně kvůli několika exemplářům s unikátní konstrukcí, které považují pro historii motosportu za převratné. Určitě má smysl jednotlivé motocykly podle potřeby renovovat. Sbírka tak získá na hodnotě, ale také nabídne studentům možnost ověřit si v praxi teorie z oblasti restaurátorství,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška. 

V Restaurátorské dílně najdete potřebnou techniku, stroje, nástroje a nářadí či dílenský nábytek. Nové prostory a jejich vybavení umožní péči o technické památky dle požadavků Turínské charty, VŠB – Technická univerzita Ostrava nasadí také moderní technologie rozvíjené na jejích pracovištích, a to například 3D skenování, 3D tisk nebo tvorbu a vizualizaci 3D modelů. 

Restaurování historických motocyklů si mohou studenti zvolit také jako témata jejich závěrečných prací. Na Fakultě strojní bude otevřena i nová specializace, která se bude zaměřovat právě na problematiku uchovávání, opravy a údržby historických dopravních prostředků. Její absolventi budou odborníky v oblasti nakládání s technickým kulturním dědictvím. VŠB-TUO tak bude první univerzitou v Česku, která bude tuto specializaci vyučovat. Projekt byl poprvé prezentován už na Dni otevřených dveří univerzity, kde právě restaurování zaujalo širokou veřejnost i studenty. 

Studenti se mohou těšit i na odborné přednášky o restaurování. Každý rok bude restaurován minimálně jeden historický motocykl ze sbírky Moravskoslezského kraje, který následně bude sloužit jak k jeho propagaci, tak i propagaci technického vzdělávání. Sbírka se tím zdokumentuje a do budoucna zhodnotí. Restaurátorská dílna by měla být projektem dlouhodobé spolupráce mezi technickou univerzitou a Moravskoslezským krajem, bez jehož finanční podpory by dílna vznikala jen obtížně.

 

Vloženo: 25. 3. 2019
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět