Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

Jak si hrají strojaři

Jak je strojařina nezbytná, všudypřítomná a přitom zajímavá a hravá, opět ukázali pedagogové a studenti Fakulty strojní na Dni otevřených dveří 2019. Propojili hravé prvky strojních oborů s propagací studia tohoto technického směru a představili řadu interaktivních exponátů, demonstrací a her pro velké i malé zájemce, kteří si tak mohli vyzkoušet zábavnou formou něco ze strojařiny.

Dozvěděli se například, jak fungují fluidní kotle, které ovšem místo spalování uhlí vyráběly tolik oblíbený popcorn a pražily skvělou kávu. Mohli si trenažerech vyzkoušet řízení formule, letadla, ale i zručnost při svařování, vyfotit se pomocí termokamery, vytisknout si malý předmět na 3D tiskárně, ověřit si své znalosti v kvízech a soutěžích. Vše bylo doplněno ukázkami interaktivních modelů z oblasti konstrukce strojů, průmyslového designu, robotiky, automatizace, hydrauliky a pneumatiky, strojírenských technologií, dopravní techniky a energetiky. Velké pozornosti se opět těšil již čtvrtý prototyp studentské formule, prezentovaný konstrukčním týmem Formula student VŠB-TU Ostrava.

K nejmenším návštěvníkům patřily děti univerzitní mateřské školy. „Strojařině fandíme a chceme, aby k ní našli cestu i ti nejmenší“, řekl děkan Fakulty strojní prof. Ing. Ivo Hlavatý, Ph.D. „Děti často nemají možnost se s technikou blíže seznámit, a tak mají málo příležitostí své dispozice a schopnosti rozvíjet“.

Jako každý rok doplnily paletu strojních oborů partnerské firmy, které jsou již stálými účastníky této akce. „Spojení s prezentací firem nám umožňuje ukázat moderní podobu a perspektivu strojírenských oborů a předvést studentům středních škol, jak zajímavá a tvůrčí  je to práce“, doplnil prof. Hlavatý. „Cílem naší propagace je ukázat mladým lidem, že strojařina je obor s velkou budoucností“.

Vloženo: 20. 2. 2019
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností