Platnost příspěvku skončila 21. 11. 2018!

I krev je materiál!

21. 11. 2018
 Krevní centrum FNO
I krev je materiál!
Darování krve pod záštitou FMMI se uskuteční 21. 11. 2018 v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava.

Vážení pedagogové, zaměstnanci a studenti v březnu tohoto roku jsme poprvé převzali pomyslnou štafetu v Krevní výzvě. Jsem ráda, že FMMI může tuto akci zaštiťovat, neboť jsme si všichni vědomi, jak je darování krve důležité a potřebné. Proto bych vás chtěla vyzvat, a zároveň požádat, abyste se do této akce také zapojili. Přijďte 21. 11. 2018 darovat krev do Krevního centra FNO! Věřím, že se tam spolu potkáme.

prof. Ing. Jana Dobrovská, CSc.

Děkanka

Druhy odběrů

• Odběr plné krve
    Odebírá se obvykle 470 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve se ti nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).
  • Odběr plazmy, plazmaferéza
    Odebírá se pouze plazma pomocí speciálních přístrojů, které oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45-90 minut a méně zatěžuje organizmus (plazma se nahradí během 1-2 dnů). V průběhu procesu se ti krvinky navrátí do krevního oběhu spolu s fysiologickým roztokem a protisrážlivým prostředkem. Během roku nesmí být odebráno více než 25 litrů plazmy. Před prvním odběrem plazmy musíš absolvovat jeden čestný běžný odběr krve.

Jdete s námi až na krev? Objednej se (registruj) přes událost na univerzitním Facebooku nebo pošli e-mail na adresu

Co je potřeba před odběrem dodržet?

Šestnáct hodin před odběrem se drží dieta. Vyvarujte se mléčných i masných výrobků, čokoládě, ořechům a sladkému tučnému pečivu. Alkohol nahraďte vodou, čajem, minerálkami nebo džusy. Snažte se vypít až dva litry tekutin denně. Před odběrem rozhodně nemusíte hladovět – dejte si třeba ovoce, zeleninu, netučné pečivo, marmeládu či med, libové vařené maso nebo brambory. Jen pro jednou vynechejte všechno tučné. Když tohle všechno dodržíte, uděláte něco nejen pro sebe, ale i pro toho, kdo Vaši krev dostane.

Pokud se před odběrem nebudete cítit ve své kůži, určitě na něj nechoďte. Ve Vašem těle pravděpodobně řádí vir, který se může transfuzí dostat do těla nemocného, což může mít fatální následky. Pokud máte méně než 50 kilo, Krevní centrum Vás jako dárce nepřijme. Totéž platí i o některých chorobách – mimoplicní tuberkulóze, borelióze, exotických nemocech, jakož i o nemocech srdce a cév, cukrovce, astmatu či epilepsii a závislostech na drogách a alkoholu. Odběr vynechte i v případě, že jste v posledních dnech hostil/a klíště. Odložení odběru se týká také střevních chřipek, tetování a piercingu (do šesti měsíců).

49.82928382157661N; 18.162127747360216E
Vloženo: 6. 11. 2018