Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2018!

Rover VŠB-TUO je připraven do akce. Soutěžit bude v září

Rover VŠB-TUO je připraven do akce. Soutěžit bude v září
Soutěž European Rover Challenge proběhne od 14. do 16. září 2018 v polském městě Starachowice.

Robotika je poslední dobou velmi zajímavým oborem, na který se mohou studenti zaměřit. A to nejen v laboratořích, ale také na soutěžích. Každoročně pořádá Evropské vesmírné centrum v polském městě Starachowice soutěž vysokých škol European Rover Challenge. VŠB – Technická univerzita Ostrava, konkrétněji Fakulta strojní, pod kterou patří Katedra robotiky, má možnost ukázat, že i oni dokáží od nuly vyvinout funkční podvozek robota a splnit všechny výzvy.

Současný model studentského Roveru má momentálně hotový podvozek, který teď tým testuje na pojezd, odpružení a zkoumá různé algoritmy pro pohyb. „Dále pracujeme na manipulační nástavbě čili na ramenu. To budeme používat v samotné soutěži při manipulaci s věcmi, které nám určí pořadatel,“ dodává nejnovější informace inženýr Petr Široký, který je v týmu zodpovědný za finance. Ale jako všichni členové se angažuje ve všem.

Soutěž v manipulaci se skládá z umění ovládání knoflíků a vypínačů a z odběru sypkého vzorku, jeho vážení a vyhodnocení hned několika vlastností. To vše probíhá pod přísnou kontrolou komisařů. A konkurence bude podle pana inženýra velmi silná: „Přijede 65 týmů z 20 celosvětových zemí. Soupeřit budeme také s týmy z Asie, Ameriky nebo Indie. Je to reklama i pro univerzitu.“

Kromě splnění všech úkolů si musí dát tým Roveru pozor také na hmotnost celé konstrukce. „My jsme si navíc určili takové své vlastní pravidlo, které je také základem robotiky, a to že robot nesmí být širší než normované dveře. Roboti pak nemají problém dojet, kam potřebují. Pak existuje celá řada pravidel pro soutěž samotnou,“ vysvětluje inženýr Široký. Od manipulace s vypínači a knoflíky, přes precizní zastrčení zásuvky do zástrčky a převoz předmětu do správné polohy, až po autonomní jízdu. Při ní se osoba, která robota řídí, orientuje v prostoru pomocí senzorů a skenerů umístěných na robotu. „Jak už jsme zmiňovali, jedním z úkolů je také odběr vzorku. Letos je v pravidlech 150 gramů a podle toho, jak blízko se dostaneme k limitu, budou body odečteny nebo přičteny,“ dodává k pravidlům inženýr Široký.

Body se začínají počítat už v ten moment, kdy zašle tým svou přihlášku. „Na jaře, kdy jsme podávali přihlášku, jsme si museli připravit základ webových stránek a pomalu rozjíždět PR. Momentálně natáčíme promo video. Kvalifikací jsme úspěšně prošli, už jsme mezi těmi 65 týmy,“ připomíná inženýr Široký.

Na projektu pracují tři doktorandi a sedm studentů katedry robotiky. Podle pravidel nesmí být více než polovina doktorandů. Protože se jedná o končící ročníky, budou vedoucí projektu od září vyhlašovat nábor na SGS (Studentská grantová soutěž) projekt. „Budeme potřebovat čerstvou krev nejen pro práci se samotným Roverem, ale pro další části projektu,“ dodává pan inženýr. Účast na projektech podobného typu přinese studentům mnoho nejen do praxe, kdy dostanou možnost sami si něco navrhnout a poté i vytisknout prototyp na 3D tiskárně, ale také se zdokonalí v práci s programem Creo a dostanou se k cenným informacím od odborníků.

Celý tým teď dokončuje a dolaďuje detaily, termín už se velmi rychle blíží. „Samotná soutěž proběhne od 14. do 16. září v Polsku. Tam se musíme s Roverem přemístit a předvést se,“ upřesňuje datum inženýr Široký. Do soutěže jdou s vysokými očekáváními. „Chceme vyhrát. Malý je ten, kdo si klade malé cíle!“ doplňuje optimisticky. Nám nezbývá než popřát týmu hodně zdaru a v září se budeme těšit na povzbudivý výsledek.

 

Autorkou textu je Šárka Sikorová, stážistka oddělení Vztahy s veřejností

Vloženo: 30. 7. 2018
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět