Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2022!

Student Stefan Grushko sestavil bionickou ruku

Student Stefan Grushko sestavil bionickou ruku
Robotika ho zajímala od dětství. „V pěti letech jsem viděl Terminátora, načež jsem se pak rozhodl, že budu studovat robotiku,“ vysvětluje se smíchem Stefan Grushko. Do Česka se z Ukrajiny, odkud pochází, přestěhoval právě kvůli vzdělání na Fakultě strojní, kde již pátým rokem studuje na Katedře robotiky.

Stefan se v průběhu svého studia zaměřil na vývoj bionické ruky. „Pracoval jsem na ní po nocích, když se mi nechtělo spát,“ vysvětluje na začátek. Rozhodl se, že svůj koníček, bio robotiku vyzkouší v praxi a zkusí něco vymyslet. „Tohle je prototyp, prvotní návrh. Ještě chybí spousta práce, co se na tom dá a musí udělat,“ popisuje robotickou ruku. „Ruka má tři motory, které řídí prsty. Je tam také jeden EMG snímač zkoumající napětí generované lidským svalem při kontrakci – čím více napnete sval, tím více roste senzorem snímané napětí a pomocí toho se řídí již zmíněné motory. Tím, že je v ruce jen jeden senzor, pohybují se všechny prsty najednou,“ vysvětluje. Na stejném principu fungují i skutečné protézy, které se využívají v medicíně. „Na nich ale pracuje deset zkušených konstruktérů, ne jeden student,“ dodává Stefan. 

A jak taková bionická ruka funguje? Elektrody, které má, se připevní na vaši vlastní ruku. „Musím nastavit i citlivost,“ říká a zatíná svaly. Když sval zatne, ruka začne fungovat – třeba sevře pěst. Nejvíc času při práci na této robotické ruce mu zabral 3D tisk. Momentálně dodělává diplomovou práci týkající se humanoidních robotů – pracuje na čtyřiceticentimetrovém modelu, který opakuje lidské pohyby. Strojařina dle jeho názoru pomůže automatizaci – může do jisté míry nahradit práci člověka, zjednodušit ji.

Stefana za tři měsíce čekají státnice. Studenti na VŠB-TUO podle něj opravdu získávají znalosti, které uplatní v praxi. Momentálně se rozhoduje, co bude dělat dál – jestli půjde na doktorské studium anebo zůstane v soukromé sféře – pracuje jako programátor průmyslových robotů. „Za těch 4,5 roku jsem tady potkal nadšené studenty, kteří také v noci nespí a dělají na svých projektech. A ne primárně proto, aby od univerzity získali peníze nebo proto, aby našli uplatnění, ale proto, že je to prostě baví. Myslím si, že VŠB-TUO právě díky těmto studentům může konkurovat ostatním univerzitám v Česku,“ uzavírá Stefan.

 

Vloženo: 8. 3. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět