Restaurátorská dílna a Tatra Trucks a.s. pořadateli odborného semináře

První ročník semináře s názvem "Provoz a udržování technických památek" se konal v druhé polovině září 2022 v příjemném prostředí horského resortu v Beskydech.

O pořádání prvního ročníku semináře na téma "Provoz a udržování technických památek" se zasloužili pracovníci Restaurátorské dílny Fakulty strojní, VŠB - Technické univerzity Ostrava a společnosti Tatra Trucks a.s..

Semináře, který byl primárně určen odborné veřejnosti, se zúčastnili zástupci mnoha významných institucí z oboru restaurování, údržby, oprav a provozu historických vozidel, ale také společností spojených s výstavnictvím a muzejní činností. Jmenujme např. Národní technické muzeum, Národní památkový ústav, Technické muzeum v Brně, Muzeum Novojičínska, Národní zemědělské muzeum, Muzeum potravin a zemědělských strojů, České vysoké učení technické v Praze, firmu ECORRA s.r.o. a samozřejmě pořadatele Tatra Trucks a.s. a VŠB - Technickou univerzitu Ostrava.

Hlavním posláním semináře, který by se měl v budoucnu konat pravidelně, je nejen spojovat odborníky z oboru, ale také být zdrojem informací o novinkách, zkušenostech nebo nových technologických postupech, které zkvalitní péči o historické exponáty. V rámci semináře se Tatra Trucks a.s. prezentovala projektem renovace motorového vlaku Slovenská strela a účastníci měli možnost se na vlastní oči  přesvědčit o vysoké úrovni práce restaurátorů na této národní kulturní památce.

Následně ještě Tatra Trucks a.s. představila svůj zcela nový projekt renovační a vzdělávací dílny Tatra Classic se sídlem v Kopřivnici. Tatra Classic se bude zabývat profesionální péčí a restaurováním historických vozů Tatra, které má automobilka ve vlastnictví, s maximálním využitím vlastních technických a odborných kapacit. Ale nejen to, Tatra Classic bude své služby v oblasti restaurování, technické podpory a provozu vozidel poskytovat také odborné veřejnosti, institucím a muzeím, resp. všem vlastníkům historických automobilů Tatra.

Vloženo: 15. 11. 2022
Útvar: 340 - Katedra konstruování